YENİ TİP VİRÜS KORONA (CORONA)

yeni-tip-corona-virus

YENİ TİP VİRÜS KORONA (CORONA)

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan ve başlarda kaynağı bilinmediğinden ”Gizemli Hastalık” olarak adlandırılan Koronavirüs, bugün çoğu Asya’da olmak üzere 10’dan fazla ülkede görüldü.

 

Yeni koronavirüs (2019-nCoV) Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2019-nCoV olarak adlandırılan ve aynı zamanda Wuhan koronavirüsüWuhan deniz ürünleri pazarı zatürre virüsü ve Wuhan zatürresi olarak da bilinen ve pozitif yönelimli ve tek iplikçikli RNA virüsü olan yeni koronavirüs, ilk olarak 2019’da bildirildi. Virüs, 2019-2020 Wuhan zatürre salgını sırasında zatüree olan bir hastada, pozitif bir örnek üzerinde yapılan nükleik asit testinden sonra genomik olarak dizildi.

Ocak 2020’de, salgını araştıran sağlık komisyonu ekibi başkanı Zhong Nanshan’a göre Çin’in Guandong eyaletinde insandan insana bulaşma doğrulandı. Şu anda yeni virüs için spesifik bir tedavi mevcut değildir, ancak mevcut anti-virallerin kullanılabilme ihtimali olabilir.

 

2019-nCoV’un şu anda etkili bir ilaç tedavisi veya aşısı yoktur, ancak geliştirme çabaları devam ediyor.Semptomları, diğerleri arasında, “grip benzeri” olarak tanımlanan ateş, nefes alma güçlükleri ve öksürük içerir.Enfeksiyonu önlemek için WHO, “düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnu örtme ….[ve] solunum yolu hastalığı belirtileri (öksürme ve hapşırma gibi) gösteren herhangi biriyle yakın temastan kaçınmayı öneriyor. Genel insan koronavirüsleri için spesifik bir tedavi olmamasına rağmen, ABD CDC’si, enfekte olmuş bir kişinin düzenli grip ilaçları alarak, sıvı tüketerek ve dinlenerek semptomlarını hafifletebileceği konusunda genel öneriler sunmaktadır. Bazı ülkeler, özellikle anakara Çin’i ziyaret ettiyse, insanların grip benzeri semptomları doktorlarına bildirmelerini istemektedir.

Wuhan’daki durum, bazıları 3 Şubat 2020’den 9 Şubat 2020’ye kadar turnuva süresi boyunca oynanacak olan 2020 AFC Bayanlar Olimpiyat Eleme Turnuvasının önümüzdeki üçüncü turu ile ilgili olarak izleniyor. 22 Ocak 2020’de AFC, koronavirüs salgını dolayısıyla, daha önce Wuhan’da oynanması planlanan A Grubu maçlarını (Avustralya, Çin Halk Cumhuriyeti, Tayvan ve Tayland’dan ilgili kadroları içeren) bunun yerine Nanjing’e taşıyacağını açıkladı.

Wuhan’ın içine ve dışına seyahatlerde etkili bir karantina, 23 Ocak 2020 saat 10’dan itibaren uygulanmaya başlandı. Wuhan’a ve Wuhan dışına uçuşlar ve trenler, halk otobüsleri, metro sistemi ve uzun mesafe otobüsleri bir sonraki duyuruya kadar askıya alındı. Çin’in Xinhua Haber Ajansı’na göre, bu girişim, virüsün Wuhan’dan yayılmasını durdurmak ve insanların sağlık ve güvenliğini sağlamak için bir çabadır. Büyük ölçekli toplantıların ve grup turlarının da askıya alınması direktifi verildi. Karantinadan sonra, artan gıda fiyatları ve hastaneye gidecek sağlık personeli için zorluk da dahil olmak üzere çeşitli lojistik konular meydana geldi.

 

Dünya Sağlık Örgütüne göre;


Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınmanın,
Özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra sık sık elleri yıkamanın,
Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmanın,
Enfekte olduysanız eğer, mesafeyi korumanın, öksürürken, hapşırıken tek kullanımlık kağıt mendil ile ağızın ve burnun kapatılmasının, ellerin yıkanmasının; gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmanın
Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edilmesinin,
Et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilmesinin önemli olduğunu belirtmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr Turkish
X