Tüp Mide Ameliyatı Hakkında En Çok Sorulan Sorular

tüp mide ameliyatı hakkında merak edilenler

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında En Çok Sorulan Sorular konusunda bir yazı hazırladık. Umarız merak ettiğiniz her şeye cevap vermiş oluruz. 

Tüp mide ameliyatı, obezite tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Bu ameliyat sırasında mide küçültülür ve daha küçük bir tüp şekline getirilir. Bu sayede, daha az yiyecek yiyebilirsiniz ve daha çabuk doyarsınız. Tüp mide ameliyatı hakkında en çok sorulan sorular şunlardır:

Tüp mide ameliyatı nasıl yapılıyor?

Tüp mide ameliyatını, laparoskopik yöntemle yapıyoruz. Bu yöntemde, birkaç küçük kesik açıyoruz ve bir kamera ve aletler yardımıyla midenizi küçültüyoruz. Bu sayede çok çabuk iyileşiyorsunuz.

Tüp mide ameliyatı ne kadar sürer?

Genellikle 1-2 saat sürüyor.

Tüp mide ameliyatı kimlere uygulanabilir?

Tüp mide ameliyatı, aşırı kilolu veya obez olan kişilere uygulanabilir. Ameliyat öncesinde doktorunuzun bir dizi test yapması gerekebilir. Kısacası VKİ değeri 40 ın üstünde olanlar ya da aşırı kiloya bağlı ek hastalıkları bulunanlara uygulanıyor.

Tüp mide ameliyatı sonrasında ne kadar kilo verilir?

Tüp mide ameliyatı sonrasında, kişinin kilo verme hızı ve miktarı değişebilir. Ancak genellikle, ameliyat sonrasında birkaç ay içinde ortalama olarak %50-70 oranında kilo kaybı görülür. Örneğin geçen yıl 148 kilo ile ameliyat ettiğimiz hastamız şimdi 84 kilo civarında.

Tüp mide ameliyatı sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı sonrasında, doktorunuzun önerilerine uymanız çok önemlidir. Beslenme düzeninizi ve egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Ayrıca, doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar

Kırıkkale Özel Yaşam Hastanesi tüp mide olanlar hakkında konuşabiliriz. Op. Dr. Abdullah Çime’nin hastanemizde mide küçültme ameliyatı yaptığı yüzlerce hastadan en küçük komplikasyon yaşayan olmadı. Yanı sıra kilo veremeyen de olmadı. Kırıkkale Yaşam’da Tüp mide olanların yorumlarını zaman zaman instagram hesabımızda ve youtube hesabımızda paylaşıyoruz.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatı 2023 ne kadar?

Türkiye’nin çoğu ilinde, Tüp Mide yapılan üniversite hastanelerinde, Tüp Mide yapılan devlet hastanelerinde ve bir çok özel hastanede tüp mide ameliyatı yapılıyor. Tüp Mide ameliyat Fiyatları da ameliyatı olduğunuz şehrin pahalılığı ( hastane kirası, muayenehane kirası, ameliyathane kirası vs ), kullanılan tıbbi malzemenin ( ameliyat maliyetinin büyük kısmı yeni midenizi dikmekte kullanılan malzemeye harcanıyor ) kalitesi ve dolayısıyla fiyatı, ameliyatınızı yapan doktorun şöhreti gibi bir çok etkene bağlı olarak 17 Bin TL ile 80 Bin TL arasında değişiyor. 

Örneğin Kırıkkale Yaşam Hastanesi’nde kapalı tüp mide ameliyatı ameliyat öncesi uzman hekimlerin muayeneleri, tetkik tahlil, yatış refakatçi, 6 aylık diyetisyen paketi dahil 22 Bin TL ye yapılıyor. Çünkü bina, personel, anestezi uzmanı, mide küçültme doktoru kendi bünyemizde. Dolayısıyla extra bir maliyeti hastamıza yüklemiyoruz. Bu sayede çok kaliteli mide ameliyatı hizmetini bu fiyata sunma gücümüz oluyor.

Tüp Mide Ameliyatı sonrası ne zaman alkol alabilirim?

Tüp mide ameliyatı sonrası alkol tüketiminin en az 6 ay ertelenmesi öneriyoruz. Ancak, doktorunuzun talimatlarına uymak ve vücudunuzun iyileşmesine ve yeni düzenine uyum sağlamak için sağlıklı bir diyet ve egzersiz planı uygulamanız da çok önemli

Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri nelerdir?

Karın ağrısı: Şiddetli ve sürekli bir karın ağrısı hissedebilirsiniz.

Kusma: Ameliyattan sonra kusma hissi ve sık sık kusma meydana gelebilir.

Yüksek ateş: Vücut sıcaklığı yükselir ve ateş yükselir.

Şişkinlik: Karın bölgesinde şişkinlik hissedebilirsiniz.

Nefes darlığı: Nefes almada zorlanma ve nefes darlığı yaşayabilirsiniz.

Hızlı nabız: Nabız hızlı ve düzensiz olabilir.

Eğer tüp mide ameliyatı sonrası bu belirtileri yaşıyorsanız, hemen doktorunuza başvurmanız önemlidir. Kaçak, hızlı bir şekilde teşhis edilip tedavi edilmezse ciddi sonuçlara neden olabilir.

Kırıkkale Özel Yaşam Hastanesi’nde hiç bir hastamızda bu durum yaşanmadı. Aslında ameliyat olduğunuz gün bir kaç saat sonra ayağa kalkabiliyorsunuz, ertesi gün taburcu olacak kadar iyi duruma geliyorsunuz. 4 gün misafir etmemizin sebebi kaçak testlerini yapıp her şeyden emin olmak istememiz. 

Kullandığımız tıbbi malzeme ( Yeni midenizi tutturduğumuz zımba benzeri malzeme ) Alman malı, üstün kaliteli ve garantili olduğu için bu riskiniz bizde sıfıra yakın

tüp mide ameliyatı için kaç kilo olmak lazım?

Aslında bakarsanız kilonuzun kaç olduğundan ziyade vücut kitle indeksinizin kaç olduğuna bağlı.

Bu ameliyatın yapılabilmesi için kişinin vücut kitle indeksinin (VKİ) 40 kg/m² veya üzerinde olması veya VKİ’si 35 kg/m² ile 40 kg/m² arasında olup, aynı zamanda obeziteye bağlı sağlık sorunları (örneğin diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi vb.) bulunması gerekmektedir. VKİ hesaplamak için kişinin kilosu (kg) boyunun metre cinsinden karesine bölünür. Örneğin, bir kişi 1.70 metre boyunda ve 110 kilo ağırlığındaysa, VKİ’si şu şekilde hesaplanır:

VKİ = 110 / (1.70 x 1.70) = 38.1 kg/m²

Bu durumda, kişi obeziteye bağlı sağlık sorunları yaşıyorsa, tüp mide ameliyatı için uygun olabilir. Ancak her durumda, ameliyat kararı vermek için bir uzmana danışmak en doğru yaklaşım olacaktır.

tüp mide ameliyatı için hangi bölümden randevu alınır?

Bunun cevabı genel cerrahi bölümü. Ancak her genel cerrahi uzmanı tüp mide ameliyatı yapmıyor. Örneğin Op. Dr. Abdullah Çime gibi bu ameliyatın eğitimini almış, çok faza kez bu ameliyatı yapmış, tecrübeli bir genel cerrahi uzmanı olması gerekiyor. 

Op. Dr. Abdulah Çime randevu nasıl alınır ve fazlası sayfamızda

SGK anlaşmalı tüp mide ameliyatı yapan Hastaneler hangileri?

Aralarında Özel Yaşam Hastanesi Kırıkkale’nin de bulunduğu hastaneler. 

SGK anlaşmalı tüp mide ameliyatı yapan Hastaneler Ankara yakınında

Sadece Ankara değil tüm Türkiye için cevap Özel Yaşam Hastanesi Kırıkkale diyebiliriz. Çünkü çok tecrübeli bir hekim, özel hastane konforu, kaliteli tıbbi malzeme ve uygun fiyatlarımızla Ülkemizin her yerinden insanların yeni bir başlangıç yapmalarına yardımcı oluyoruz.

Tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş yiyebilir miyim?

Tüp mide ameliyatı sonrası, yeme alışkanlıklarında ve beslenme düzeninde değişiklikler yapmak gerekebilir. Bu ameliyat sonrası dönemde, doktorunuzun size önerdiği beslenme planına uymak önemlidir.

Kuruyemişler, sağlıklı yağlar, proteinler, lifler ve mineraller gibi besin maddeleri açısından zengin olsa da, bazı kişilerde sindirim problemlerine neden olabilirler. Tüp mide ameliyatı sonrası, mide hacmi küçüldüğünden dolayı, yemeğe daha az yer sığdığı için, aşırı yemek yeme ve şişkinlik gibi sorunları önlemek için dikkatli olmak gerekiyor.

Doktorunuzun önerdiği beslenme planına uygun olarak, yavaşça ve küçük porsiyonlar halinde kuruyemiş tüketebilirsiniz. Ancak, ameliyat sonrası sindirim sistemi hassas olabilir, bu nedenle kuruyemiş gibi sert yiyecekleri öğüterek veya yavaşça çiğneyerek tüketmek önemlidir.

Özetle, tüp mide ameliyatı sonrası, kuruyemiş gibi sert yiyecekleri yavaşça ve küçük porsiyonlar halinde tüketmek uygun olabilir. Ancak, doktorunuzun önerilerine uymak ve sindirim sisteminizi dikkate almak önemlidir.

Ankara tüp mide ameliyatı tavsiye

Ankara’dan bir çok hastamızı ameliyat ettik, Çünkü hastalarımız çok memnunlar ve obeziteden şikayetçi yakınlarına bizi tavsiye ediyorlar.

Tüp mide sonrası duraklama dönemi nedir?

Tüp mide sonrası duraklama dönemi” terimi, prosedür sonrası bir dönemi ifade eder. Bu dönemde, hastalar genellikle diyet ve egzersiz alışkanlıklarını değiştirirler ve kilo verirler. Ancak, zaman zaman kilo kaybı yavaşlar veya duraklar ve bu durum tüp mide sonrası duraklama dönemi olarak adlandırılır.

Bu duraklama dönemi, genellikle birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir ve hastanın diyet ve egzersiz alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmesi gerekebilir. Bu dönemde, bir diyetisyen veya obezite cerrahisi ekibiyle çalışmak, beslenme planları oluşturmak ve egzersiz programları belirlemek, kilo kaybını yeniden başlatmaya yardımcı olabilir. Bu sebeple her tüp mide hastamıza ücretsiz diyetisyen desteği veriyoruz

tüp mide sonrası ishal olur muyum?

Tüp mide, gastrointestinal sistemde besinlerin sindirilmesi sırasında kullanılan bir ameliyat. bazı kişilerde ishal gibi yan etkiler görülebilir.

Tüp mide, mide boşaltımını azaltarak besinlerin daha yavaş bir şekilde barsaklara geçmesine neden olabilir. Bu durum, besinlerin barsaklarda daha uzun süre kalmasına ve daha fazla suyun emilmesinin zorlaşmasına neden olabilir. Bu da ishal gibi semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir.

İshal genellikle hafif bir yan etki olarak kabul edilir ve birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir. Ancak, şiddetli ishal, dehidrasyon gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, tüp mide sonrasında ishal semptomları ortaya çıkarsa, sağlık uzmanınızla konuşmanız önemlidir. Sağlık uzmanınız size uygun tedavi yöntemleri önerebilir 

Tüp mide ameliyatı sonrası Şikayetler yaşar mıyım?

Çok ciddi bir semptom yaşamasanız da bazı geçici şikayetleriniz olabiliyor

Mide ağrısı ve mide yanması: Bu şikayetler genellikle ameliyat sonrası ilk birkaç gün içinde ortaya çıkar ve yavaş yavaş azalır.

Kusma: Tüp mide ameliyatı sonrası kusma yaygın bir şikayettir. Kusma, midede sıvı birikmesi nedeniyle oluşabilir. Kusmanın sıklığı ve şiddeti, ameliyat sonrası ilk birkaç gün içinde en yüksek seviyeye ulaşır ve daha sonra azalır.

Kabızlık: Tüp mide ameliyatı sonrası, bağırsak hareketleri yavaşlayabilir ve kabızlık ortaya çıkabilir. Bu sorunun önüne geçmek için, yeterli miktarda su içmek ve lifli gıdalar tüketmek önemlidir.

Yorgunluk ve halsizlik: Tüp mide ameliyatı sonrası, vücudunuzun enerji seviyeleri düşebilir ve yorgunluk ve halsizlik hissedebilirsiniz. Bu durum, ameliyat sonrası ilk birkaç hafta içinde normaldir.

İlaç kullanımı: Tüp mide ameliyatı sonrası, bazı ilaçların kullanımı sınırlı olabilir veya tamamen kesilmesi gerekebilir.

Beslenme sorunları: Tüp mide ameliyatı sonrası, küçülen mide nedeniyle, yeterli miktarda besin almak zor olabilir. Diyetinizi düzenli bir şekilde takip etmek ve yeterli protein, vitamin ve mineral tüketmek önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında En Çok Sorulan Sorular konusunda açıklamalarda bulunmaya çalıştık. Başka bir sorunuz varsa bizlere ulaşmaktan çekinmeyin. Profesyonel danışmanlarımız sizlere cevap vermek için her zaman hazırlar

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr Turkish
X