PARKİNSON HASTALIĞINDA ‘APOMORFİN TEDAVİSİ’

‘KENDİNİZİ ÇARESİZ HİSSETMEYİN’

 

Beyinde birçok fonksiyonla birlikte hareketin de sürdürülebilmesi için gerekli olan dopamin adlı maddenin eksikliğinde ortaya çıkan Parkinson hastalığının kesin bir tedavisi henüz bulunmamaktadır. Hastalık dopamin salınmasını uyaran bazı ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir.  Ancak zamanla hastalık ilerliyor ve ağızdan alınan ilaçların etkisi azalıyor.
Apomorfin etken maddesini içeren ilaç, bu durumdaki hastaların tedavisinde kullanılıyor.

*Beyin birçok fonksiyonla birlikte hareketlerimizi de sürdürebilmek için dopamin adlı bir maddeye ihtiyaç duyar. Bu maddenin eksikliğinde ortaya çıkan Parkinson hastalığının kesin bir tedavisi henüz bulunmamaktadır ama Dopamin salınmasını uyaran bazı ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir. Ancak zamanla hastalık ilerliyor ve ağızdan alınan ilaçların etkisi azalıyor. Apomorfin etken maddesini içeren ilaç, bu durumdaki hastaların tedavisinde kullanılıyor.

Bu gibi özel durumlar için üretilen Apomorfin iki türlü uygulanır: cilt altı enjeksiyon ve sürekli infüzyon (pompa).  Durumu ağır olan ve sürekli ilaca ihtiyaç duyan hastalara bir pompa yardımıyla sürekli olarak ilaç verilmektedir. 

Uygulama öncesi hastanede test uygulaması yapılmakta. Etkin doz bulunduktan sonra uygulama hemen başlamaktadır. Herhangi bir cerrahi müdahele yapılmamaktadır. Hasta ve/veya yakını rahatlıkla uygulamayı yapmaktadır.

parkinson-hastaligi