Diyet Ve Beslenme

Beslenme; büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. Toplumda genellikle beslenme bir hastalık oluşması durumunda dikkat edilecek bir kavram olarak görülmektedir. Fakat yapılan araştırmalarda bireysel diyet ve sağlık uygulamalarının düzeltilmesi, önlenebilir hastalıkları, sakatlıkları ve erken ölümleri azaltmaktadır. Beslenme yetersizliği ve dengesizliği bazı hastalıkların oluşmasında doğrudan, bazılarında ise dolaylı nedendir. Bu yüzden Kırıkkale Özel Yaşam Hastanesi Beslenme ve Diyet Departmanı olarak beslenme ve diyet üzerine kapsamlı hastalıklarda bireye özgü diyet programları ve beslenme eğitimleri konularında hizmet verilmektedir.

Günümüzde birçok hastalığın önlenmesinde, tedavisi sırasında ve hastalık sonrasında hastanın beslenme durumunun saptanarak, kişiye özgü, yeterli ve dengeli beslenme programları ile takip edilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı beslenmek günümüzde birçok kişinin tercih ettiği bir durumdur. Aynı zamanda beslenme ve spor birlikte yapıldığı zaman hem vücudunuz daha güçlü olur hem de daha sağlıklı bir şekilde beslenmiş olursunuz.

Ancak sağlıklı beslenmek bir diyet olmadığı için ilk olarak kendi vücudunuza uygun olan beslenme programını belirlememiz gerekiyor. Özellikle vücudunuzun alerjisi olan yiyeceklerden ve aynı zamanda ödem yapan gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Diyet yapmak ve doğru beslenmek aynı şeyler olmadığı için diyet yaparken mutlaka vücudunuzda bulunan vitamin ve minerallerin eksilmemesine de dikkat etmek gerekiyor.

Diyet Nedir?

Diyet özellikle fazla kilosu olan kişilerin zayıflaması için uyguladığı bir işlemdir. Zayıflamak için kendinize göre bir beslenme programı uygulamanız gerekiyor. Diyetle birlikte hareket ve spor yaptığınız zaman daha kolay bir şekilde zayıflamış olursunuz. Ancak diyet uygularken kendi vücudunuza göre bir diyet listesi belirlemeniz gerekiyor. Genelde diyet yapanlar çok sık diyet yaptığı zaman vücut da bulunan enerji kısa süre de biter ve bu durumda vücuda zarar verir. Bu nedenle öncesinde bir diyetisyene görünmek daha sağlıklı olur.

Diyetisyen Kime Denir?

Diyetisyen olmak için 4 yıllık bölüm okuyup mezun olmak gerekiyor. Diyetisyen olduğunuz zaman sadece kilo alıp verme süreci değil aynı zamanda sağlıklı beslenme sürecini de buradan yürütebilirsiniz. Diyetisyenler size bazı testler yapar ve bu testlere göre beslenme programı uygular.

Sağlıklı Kilo Verme

Sağlıklı kilo vermenin en etkili yolu doğru bir beslenme biçimi uygulamaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo verdiğiniz zaman hem vücudunuz da sarkmalar olmaz hem de istediğiniz kiloya ulaşmış olursunuz. Günlük ihtiyacınız kadar kilo vermek aynı zamanda var olan kilonuzunda korunmasını sağlar. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek genelde sürekli olarak uygulanır.

Kişiye Özel Beslenme Planı

Kişiye özel beslenme programı sadece kişilere özel olarak uygulanır. Başkasına ait olan program size iyi gelmeyebilir ve bu durum vücudunu için zarar verebilir. Genelde kendinize göre bir program uygulayacaksanız doktor tavsiyesi üzerine bu programı yapmak gerekiyor. Özellikle alerjiniz olan ve ödeme yapan tüm gıdalardan uzak durmak sizin için daha sağlıklı olur.

Çocukluk Çağı Beslenmesi

Çocukluk döneminde beslenme oldukça önemlidir. Her çocuk sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmelidir. Çocukluk çağında sağlıklı olan gıdaları tüketmek gerekiyor. Hamburger veya hazır gıdalar, gazlı içeceklerden mutlaka uzak durmak gerekir. Genelde her çocuk için önemli olan sebze ve et gibi gıdalara daha fazla önem vermek avantaj sağlar. Ancak çocukların bazı durumlar da gıdalara alerjisi olabiliyor. Bu gibi durumlar da alerji yapmayan gıdaları tüketmek gerekir.

Gebelikte Ve Emzirme Döneminde Beslenme

Hamilelik döneminde anne adaylarının doğru bir şekilde beslenmesi bebeğinde gerekli besin kaynaklarını alması açısından oldukça önemlidir. Anne adayları bu süreçte sağlıklı gıdalar tüketerek bebeğinin de daha iyi bir şekilde gelişmesini sağlar.

Emzirme döneminde genelde anne adayları kendi diyetisyenleri üzerinden bir program alır ve bu programı uygulamayı tercih eder. Hamilelik sürecinin her döneminde genelde kilo alımı olmaz. Özellikle ilk 3 ay anne adaylarında çok fazla mide bulantısı olduğu için bu süreçte yemek yenmeyebilir.

Ancak 3 aydan sonra belli kilo almak normal olarak karşılanır. Doğru bir beslenme programı üzerinden gidildiği zaman anne adayları da sağlıklı bir şekilde beslenmiş olur. Bu süreçte hazır gıdalar tüketmek yerine evde yapılan gıdalar tüketilmelidir. Atıştırmalıklar da çok sağlıklı olmadığı için genelde çikolata gibi hazır olan gıdaları da çok fazla tüketmemek de fayda var.

Diyabet Beslenmesi

Diyabet beslenmesinde tip 1 ve tip 2 beslenme kuralı bulunur. Tip 1 beslenme dönemi daha çok çocuk ve gençler de görülür. Şeker hastalığı olarak bilindiği için bu süreçte dikkatli bir şekilde beslenmek gerekiyor. Tip 2 beslenme türü ise daha çok kilo verme sorunu yaşayan hastalar için uygulanır. Bu süreçte doktorunuzun vermiş olduğu diyet listesini uygulamak daha doğru olur.

Aşırı Zayıf Kişilere Kilo Alma Planları

Çok zayıf olmak genelde birçok kişi için hastalık olarak kabul edilir. Özellikle çok yiyip kilo almak da bu gibi durumlar da zararlıdır. Aşırı zayıf olan kişiler kilo almak istiyorsa diyetisyenlerden destek almak gerekiyor.

Düzensiz ve sağlıksız bir şekilde beslenerek kilo almak vücuda daha fazla zarar verir. Özellikle karbonhidrat tüketimi yapmak her ne kadar kilo aldırsa da birçok kişi bu gibi düzensiz beslenme sonucunda daha fazla hasta olur.

Diyetisyenler size kilo almanız için bir program ve beslenme düzeni oluşturur. Bu programa göre daha sağlıklı beslenerek kilo almanız da mümkün. Genelde çok zayıf olan kişilerin kilo alması için öğün sayısını arttırmak daha etkili olabiliyor. Daha sık yiyerek sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Mide Ve Bağırsak Hastalarına Özel Beslenme

Sağlıklı beslenme süreci mide ve bağırsak problemlerine de oldukça iyi gelen bir süreçtir. Midesinde sorun yaşayan herkes daha sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenerek rahatsızlıkların önüne geçebilir. Özellikle ülser, reflü ve hazımsızlık günlük hayatı da olumsuz bir şekilde etkiler. Daha hafif ve sağlıklı bir beslenme süreci bu gibi rahatsızlıklarında ortadan kalkmasına neden olur.

Yatan Hasta Beslenme Ve Diyet Hizmetleri

Ev veya hastaneler de yatan her hasta için genelde daha farklı bir beslenme programı uygulanır. Özellikle yatalak olan hastalar kilo almaya daha yatkın olduğu için diyetisyenler de bu gibi hastalara özel bir program uygular. Yatan hastalar bu programa göre yemek öğünlerini atlamamalıdır. Böylelikle daha sağlıklı bir beslenme biçimi de oluşturulmuş olur.