fue-sac-ekim

FUE Tekniği Saç Ekimi Nedir? 

FUE tekniği saç ekimi dünyada yaygın bir şekilde kullanılan bir saç ekimi yöntemidir. Bu yöntem sırasında kafa derisi üzerinde kesi yapılmaz, deri üzerinde herhangi bir delme işlemi uygulanmaz.

FUE ifadesi, Foliküler Ünite Ekstraksiyonu’nun kısaltmasıdır. FUE yönteminde; saç kökleri, donör bölge olarak seçilen bölgeden tek tek alınarak yani ciltten ayrılarak istenilen bölgeye implant edilmektedir. Donör bölgeden alınan saç kökleri istenilen bölgeye topluca değil de yine aynı şekilde tek tek ekilmektedir. 

FUE Tekniği Saç Ekimi Neden Tercih Edilir?

Daha eski yöntemlere göre birçok yenilik ve kolaylık sağladığı için son zamanlarda yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Geçmiş yöntemlerin aksine daha çok tercih edilmesinin sebebi, kişinin saç derisine kesik atılmadığı için işlem yapılan kişi daha hızlı iyileşmeye olanak sağlamasıdır. Böylece saç ekimi yapılan bölgeye dikiş atılmaz ve dikiş izi problemi ortadan kalkar. İyileşme süresi kısaldığı için doğal görünüme kavuşma daha hızlıdır bu sebeple Fue yöntemi tercih edilir.

fue-fut

Operasyon Kolaylığı

Saç ekim yapılacak kişiye, bölgeden tek tek alınan kıl kökleri uygulandığından, kök alınan bölgede ciddi düzeyde bir kanama meydana gelmez ve iz kalmaz. Bu sebeple Fue yöntemi çokça tercih edilir.

Kolay Uygulama

FUE Saç ekim uygulamasını, acı duymamak ve daha hızlı saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler tercih eder çünkü işlem lokal anestezi ile yapıldığından kısa sürer ve ortalama altı yedi saat içinde tüm saç ekimi işlemi tamamlanır.

Her koşulda etkili olabilme şansı

FUE yöntemi sayesinde, kıl kökü alınacak yerde donör azlığı bulunan kişiler tarafından tercih edilir çünkü, kök alınacak alanda yeterli donör olmaması durumunda, sakal ve göğüsten kıl kökü alınarak, işlem yapılacak bölgeye uygulanabilir.

Daha doğal görünüm

FUE saç ekimi yöntemi ile daha sık saç ekimi ve bölgesel ekim rahatça yapıldığından daha iyi sonuçlar elde etmek isteyen kişiler bu yöntemi tercih edebilir.

Kalıcı etki oranı

Saç ekimi sonrası dökülme olasılığından çekinenler için, Fue yönteminde saç ekilecek alana nakil edilecek kıl kökleri, kulak üstleri ve ense gibi dökülmeme özelliğine sahip alanlardan alındığından, işlem sonrası ekim yapılan alanda saçlar dökülmez.

FUE Tekniği İle Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

FUE saç ekimi öncesinde kişinin saç alınacak donör bölgedeki saçları 1 mm boyutunda olacak şekilde kısaltılır. Donör bölgeden saç alımı işlemine, saç kısaltma işleminden sonra başlanmaktadır. İşleme başlamadan önce saç ekilecek alan ve saç alınacak donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu yöntem sırasında kesinlikle genel anestezi uygulanmamaktadır. Ayrıca, herhangi bir cerrahi yöntem de tekniğin kapsamı içerisinde yer almamaktadır.

Donor bölge, genellikle iki kulağına arka tarafında kalan ense bölgesi olarak belirlenmektedir. Saç ekimi dışında, bıyık ya da sakal gibi ekim işlemleri de düşünülüyorsa bu durum uzman sağlıkçıya bildirilmelidir. Çünkü donör bölgede yer alan saç kökü ve doku parçaları (greft) sayısı kısıtlıdır.

 

Lokal anestezi uygulandıktan sonra mikro motor ucu, saç kökünü alacak şekilde saç kılının çıkış yönüne doğru getirilerek saç kökü ciltten ayrılmaktadır. İhtiyaç kadar greft alındıktan sonra ekimi istenen bölgeye yine aynı yöntemle saç ekimi işlemi yapılır.

FUE Tekniği Saç Ekimi İşlem Süresi Ne Kadar Sürer?

FUE saç ekimi süresi saç ekimi istenilen alanın büyüklüğüne göre değişmektedir. Saç kökü ve saç dokusunun ekim alanı için ne kadar gerektiği işlem süresi konusunda önem arz etmektedir. Greft olarak adlandırılan saç kökü ve saç dokusunun saç ekimi sırasında 4000-4500 kadar alınmasına ihtiyaç duyuluyorsa, bu işlem yaklaşık 6-7 saat sürebilmektedir.

Greft sayısına bağlı olarak değişebilen saç ekimi işlem süresinin 9 saat sürdüğü durumlar da olabilmektedir. Seansın durumuna göre işlem sırasında kısa süreli aralar da verilebilmektedir. Fue tekniği sırasında greftlerin alınması 2-4 saat arası sürebilmektedir.

FUE Tekniği Saç Ekimi İşlemi Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

FUE saç ekimi öncesinde kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edildiğinde saç ekimi işlemi sorunsuz bir şekilde ve etkili bir sonuçla tamamlanacaktır. Öncelikle donör bölgedeki saçların 1 mm olacak şekilde kısaltılması gerekmektedir. Saç ekimi işlemi bu kısaltma işleminden sonra yapılacaktır.

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

Saçın operasyon öncesinde temiz olması, yağlanma durumunun olmaması,
Jöle, köpük gibi kimyasal maddelerin saç üzerinde yer almaması,
Operasyondan önceki haftalarda mümkünse alkol alınmaması,
Sigara kullanımının da mümkünse 1 hafta önceden azaltılması ya da tamamen terk edilmesi,
Operasyona 1 hafta kala vücudu yoracak olan kardiyo çalışmalarından uzak durulması, vücudun fazla yorulmaması,
Operasyon gününün sabahında yeterli kahvaltının yapılması, öğle yemeği sırasında hafif şeyler yenmesi, işlem sırasında kesinlikle tok bir halde bulunulması,
Operasyon gününde mümkünse rahat kıyafetlerin giyilmesi.

FUE Tekniği Saç Ekimi İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

FUE saç ekimi sonrası ekilen saçlar üzerinde bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişikliklerden en önemlisi, ekilen saçların çok kısa süre sonra dökülmesidir. Yeni ekilen saçların dökülmesi kişiyi korkutsa da dökülen saçlar çok kısa bir süre sonra kalıcı olmak üzere tekrar çıkacaktır. Operasyon sonrasında kişi istirahat için evine gönderilmektedir.

Kişinin, operasyon bitiminden itibaren 6-10 saat arası otomobil ile seyahat etmemesi ya da bu tür araçları kullanmaması talep edilmektedir. Saç ekimi işleminden sonra işlem yapılan bölgeye elle temas edilmemeye özen gösterilmeli, bu bölge su ile temas ettirilmemelidir.

Başın dik durması, ödemin kısa sürede iyileşmesi için önemlidir. Doktorun verdiği ilaç ve kremler kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Nasıl Olmalıdır?

Saç yıkama süresine ulaşıldığında da doktor tarafından önerilen şampuanın kullanılmasına dikkat edilmelidir. Fue saç ekimi sonrasındaki 15 gün boyunca saç ekimi yapılan bölgeye azami dikkat edilmelidir. Ekim yapılan alan ve donör bölgenin korunması bakımından uyku sırasında kullanılan yastık önemlidir. Saç köklerine zarar verebilecek sertlikte yastıklar kullanılmamalıdır.

Ekim yapılan saç kökleri kesinlikle zarar görmemelidir. Sırt üstü pozisyonda uyumak, saç köklerini koruması bakımından faydalı olabilir. Kafaya herhangi bir darbe almamaya özen gösterilmeli, ağır sporlar kesinlikle yapılmamalıdır.

Makas kullanılarak hafif saç kısaltmaları dışında önemli sayılabilecek saç kestirme işlemlerinden uzak durulmalıdır. Tüm bunlara dikkat edildiğinde de işlem sonrasında herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılmadan saç ekimi süreci başarı ile tamamlanacaktır.

FUE Yönteminin Faydaları Nelerdir?

FUE saç ekimi yönteminin faydaları çok fazladır. Bu yöntemin faydalarını ifade etmemiz gerekirse;

İşlem sırasında kesinlikle dikiş işlemi ya da saç derisini delme işlemi uygulanmadığı için saç derisinde herhangi bir iz kalmamaktadır,
Donör bölgesi olarak seçilen ense bölgesinden saç ekimi için greft alınabildiği gibi, sakal, bıyık, kaş ekimine de ihtiyacınız varsa bu yöntem ile aynı bölgeden saç kökü temin edilerek diğer ekim işlemleri de kolaylıkla yapılabilmektedir,
İşlem sonrasında iyileşme süresinin çok kısa olması ve ağrının çok az olması,
İşlem sonrasında 6.aydan itibaren saçların görsel açıdan iyi görünmeye başlaması,
İşlem sonrasında saçların 1 ya da 1,5 sene sonra tamamen doğal bir görüntüye, sağlıklı bir yapıya kavuşması,

İşlem sonrasında herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmaması.