Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Topuk dikenine ameliyatsız “Şok Dalga Tedavisi ESWT”

Kadınların vazgeçemediği yüksek topuklu ayakkabılar, sürekli kullandığınızda bazı sorunlara neden olabiliyor. Bunlardan biri de topuk dikeni. Neyse ki sorunu çözen bir yöntem var: ESWT 

Topuk diken, ayak tabanınızdaki bir zarın topuğa yapışmasıyla ortaya çıkıyor. Kendisini O bölgenizin ağrısı ve bölgesel bir batma hissiyle gösteriyor. Ve Genellikle 40-60 yaş arası hastalarımızda görüyoruz. Topuk dikeni deyince aklımıza kemiksel bir problem gelmesine rağmen gerçekte durum öyle değil.

Aslında, Ayak tabanımızda bulunan bağ dokusu ( ayağımıza binen basıncın yüzde 20-25’ini absorbe etme özelliğine sahip. Topuğumuzdan ayak parmaklarımıza kadar ayak tabanımızı saran bu doku, ayağımız gereğinden fazla zorlandığımız takdirde zedeleniyor. Ve yırtıklar meydana geliyor. Oluşan doku sertleşmeleri, bağın topuk kemiğine yapışık olması nedeniyle topuktan çıkan kemiksi bir görünüm sergiliyor. Kısacası, Röntgen filmlerinde görülen bu çıkıntıya ise topuk dikeni diyoruz.

Topuk dikeni hayatımızı nasıl etkiliyor

Açıkçası, Günlük yaşam aktivitelerimizi oldukça kısıtlayan topuk dikeni oldukça rahatsız edici bir hastalık. Ve ağrı nedeniyle yürüyüş veya koşma gibi aktivitelerinizi yapılamamanıza neden oluyor. Bu sebeple oldukça basit olan eswt tedavisini öneriyoruz

Hangi sebeple oluşuyor

Kısaca, aşırı kilo, ayak yapınıza uygun olmayan ayakkabı kullanmanız sebepler olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca sert zeminlerde yürümeniz gibi faktörler de topuk dikeninize neden olabiliyor.

Vücudumuz fazla kilomuzu  taşırken yıpranıyor ve topuk bölgesinde ağrıya neden oluyor. Çünkü ayaklarınıza, kilonuzun üç katı kadar daha fazla yük biniyor. Ve bu, ayaklarınızın hasar görmesine yol açıyor. Bunun dışında yürürken aksama sorunu olanlarda da topuk dikeni görülebiliyor. Çünkü yürürken ayağımızın bir bölgesine ya da ayağın birine daha fazla ağırlık vermeniz buna sebep oluyor.

Hatalı ayakkabı seçimimiz de topuk dikenine neden olan önemli faktörler arasında; sert tabanlı ve kalitesiz ayakkabılar topuklarımızda ağrıya neden oluyor, bu da topuk dikenine yol açıyor.

Diğer ayak ağrıları ile karıştırmayalım

Ayağın aşırı yorulması durumunda topukta ağrı olması normal bir durumdur. Fakat uzun süre oturarak dinlenildiği halde topukta ağrı birikmesi oluyorsa ve üzerine basıldığında ağrı hissediliyorsa topuk dikeni sorunu var demektir. Topuk dikeninin ilk ve en önemli belirtisi topuk ağrısıdır. Hastalar en çok günün ilk saatlerinde, yani yataktan kalktıktan sonraki ilk birkaç adımda şiddetli ağrı hissederler. Bu ağrı üzerine basıldığında topuğun altında bir çivi varmış gibi hissedilir. Ağrı direkt topuktan başlar, başka bir bölgeden ayağa doğru yayılmaz.

Normal bir ağrı ise tamamen bölgesel olarak ve batma hissiyle birlikte ortaya çıkar. Sabah uykudan kalkıldığında hissedilen ve gün içinde yürüdükçe kendiliğinden geçen şiddetli ağrı,

uzun süre oturduktan sonra kalkınca ayakta oluşan ağrı veya uzun süre yapılan yürüyüş sonrası ağrı şeklinde de kendini gösterebilir. Ağrıların yanı sıra topuk dikeni, yalpalayarak

ve içe doğru basarak yürüme gibi yürüyüş bozukluklarını da beraberinde getirebilir.

ESWT ile topuk dikeni tedavisi yapan hastaneler

Aralarında Kırıkkale Özel Yaşam Hastanesi de bulunan, hastasının tedavisi ve sağlığı için yatırım yapmaktan kaçınmayan hastaneler. Örneğin biz her zaman teknolojiyi, yeni tedavileri, sağlık alanındaki gelişmeleri takip edip modern tıbbın tedavi imkanlarını hastalarımızla buluşturmayı görev edindik.

ESWT 

Kısaca ‘’şok dalga tedavisi’’ olarak adlandırdığımız ESWT (Extracorporeal ShockWave Therapy); oluşturulan güçlü ses dalgalarının, elipsoid şeklindeki bir çelik çanak vasıtasıyla vücudumuzun istenilen bir bölgesinde odaklanmasına dayanan, yeni bir “non-invazif” (girişimsel) müdahale. Çalışma prensibi, vücut dışında üretilen akımların dokuda ses dalgaları şeklinde yayılması esasına dayanıyor. Aynı zamanda halk arasında topuk dikeni kırma tedavisi olarak da adlandırılıyor.

ESWT HANGİ DURUMLARDA UYGULANMAMALI

Boyun bölgeniz, başınız ve sinirlere yakın bölgelirize uygulamıyoruz. Ayrıca Hamileleri, gelişme çağını tamamlamamış çocukları, kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaç kullanan hastalarımızı, kalp pili bulunan hastalarımızı tedavi dışında tutuyoruz. Bunun yanı sıra, Ciltte görülebilecek geçici kızarıklık dışında komplikasyonu yok. Uygulama sonrasında günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

ESWT TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI

  • Ayakta tedavi imkanı
  • Anestezi gerekmemesi
  • Hızlı sonuç elde etme
  • İlaçsız tedavi imkanı
  • Yüksek başarı
  • Yaşam kalitesinde artış

Tanı süreci

Öncelikli olarak, Topuk dikeninin tanısında  fizik tedavi muayeneniz çok önemli. Tanıyı şikayet öykünüze ve klinik durumunuza göre koyuyoruz. Muayeneniz sırasında topuğunuzun altına bastırıldığımızda ağrı hissediliyorsanız, röntgen istiyoruz. Ve gerekirse MR ile kan tetkiklerinizi yaparak tanıyı kesinleştiriyoruz.

ESWT İLE AMELİYATA GEREK KALMADAN İYİLEŞME

Eswt tedavisinin en büyük avantajı ameliyatınıza gerek kalmadan sizi tedavi edebilmemiz. Şöyle ki, topuk bölgenize, yani ağrıya neden olan, iyileşmeyen dokunuzun üzerine, kontrollü bir şekilde yeniden tahrip edierek iyileşme hızınızı artırıyoruz.

Başka bir deyişle, topuğunuza uyguladığımız yaklaşık 2000-3000 ses dalgasıyla o bölgenin içinde bir kanama başlatıyoruz. Elde ettiğimiz şok dalgaları yüksek enerjili olarak adlandırılıyor ve bu cihazlar ultrasonik cihazlara göre 10 kat daha yüksek enerjiyi, çok kısa sürede (1 mikro saniye) uygulama alanına veriyor. Bu şekilde topuk dikeninizi şok dalgalarıyla tedavi etmiş oluyoruz.

Aynı zamanda ESWT tedaisinde ameliyatsız, kortizonsuz tedavi imkanı sizin için büyük avantaj oluyor. Çünkü tedaviniz sırasında vücudunuza zarar verecek hiç bir madde ya da teknik kullanmamış oluyoruz.

ESWT İLE TEDAVİ SONRASI, HASTALIK TEKRAR EDER Mİ

ESWT tedavisinin en önemli artılarından biri de etkisinin uzun süreli olması. Yapılan klinik çalışmalarda tedaviden sonraki 1-2 yıllık sürelerde hastalığın tekrarlanmadığı gözlenmiş. ESWT tedavisi hastalığınızın nedenlerine yönelik tedavi ile kalıcı iyileşme sağlıyor. Ayrıca sizi tedavi ederken vücudunuzun kendi iyileştirici mekanizmalarını kullandığımız için, hastalık bir kez iyileşirse tekrarlama şansı oldukça düşük oluyor. Burada önemli olan hususlardan biri de tedaviye ne kadar erken başlarsak o kadar iyi sonuç alıyoruz.

3 İLA 5 SEANSTA İŞLEM TAMAM!

ESWT tedavinizde seans süreleri, uygulanan şok sayısı, frekans ve enerji seviyesine göre farklılık gösterebiliyor ancak ortalama bir seans süresi 20-25 dakika sürüyor. 3 ila 5 seans arası değişen sürelerde şikayetinizden kurtulmanızı bekliyoruz. Nitekim ilk seanstan itibaren bir haftalık süre içinde ağrılarda azalma göreceğinizi söyleyebiliyoruz.

ESWT yöntemi; Omuz hastalarınızda %80 Tenisçi ve golfçü dirseğinizde %70 Topuk dikeninizde %85 ve üstü başarı oranları sağlayan bir yöntem.

Şok dalga tedavisi ESWT, tüm dünyanın kabul ettiği bir tedavi olarak onaylanmış ve nanoteknoloji ürünü olarak kliniklerdeki yerini almıştır. Tedavi, topuk dikeninde 1997 yılından, tenisçi dirseğinde ise 2000 yılından bu yana FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) onaylıdır.

Yazışmayı Başlat
💬 Yardım mı lazım?
Scan the code
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?