Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Göğüs Hastalıkları

Göğüs Hastalıkları polikliniğimizde solunum sisteminizdeki ve akciğerlerinizdeki hastalıklarınızın teşhis ve tedavisine dair hizmetler sunuyoruz. Özel Yaşam Hastanesi Kırıkkale Göğüs Hastalıkları Polikliniğimizi son tıp teknolojilerine uygun makine ve ekipmanlarla donattık. Bunun yanı sıra Uzman hekimimiz ve özverili personellerimiz görev yapıyor. Bu sayede hem ayakta tedavilerinizi  hem de yatarak tedavilerinizi hızlı, kaliteli ve güncel teknolojik imkanlara uygun olarak yapabiliyoruz.

Kanuni Sultan Süleyman Han ” olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözüyle rahat nefes almanın ne büyük nimet olduğunu yüzyıllar önce anlatmış. 

Göğüs Hastalıkları Polikliniğimizde Hangi Hastalıkların Tanı ve Tedavisini Yapıyoruz?

İlk olarak, Astım, akciğer kanseri, alerjik hastalıklar, akciğer embolisi, bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH). İkinci olarak kronik öksürük, zatürre, tüberküloz, uyku sırasında ortaya çıkan solunum bozuklukları. Son olarak plevral hastalıklar, sarkoidoz, pulmoner emboli, mesleki akciğer hastalıkları. Ayrıca mezotelyoma, sigara bağımlılığından kaynaklanan hastalıklar ve benzer pek çok hastalık.

Tüm tedavilerinizde diğer bölümlerimizle işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Yani multidisipliner yaklaşımla tanı ve tedavi uygulamaları yapıyoruz. En önemlisi, sigarayı bırakma yöntemleri ve sigara kullanımına bağlı hastalıklar için danışmanlık veriyoruz. Çünkü göğüs hastalıklarının en büyük sebebi sigara! Son olarak sağlıklı yaşam için her türlü tıbbi destek sunuyoruz.

Göğüs Hastalıkları Nelerdir?

Kısacası Kişilerin solunum sistemi ve akciğerlerindeki hastalıklar

Göğüs hastalıkları branşına dahil olan başlıca hastalıklar şunlar

 • Akciğer kanseri
 • Akciğer embolisi
 • Astım ve alerjik akciğer hastalıkları
 • Kronik ve akut öksürük
 • Obstrüktif akciğer hastalıkları olarak bilinen bronşektazi ve KOAH
 • Akciğer zarında sıvı birikmesiyle ortaya çıkan plörezi
 • Pnomotoraks (akciğerin sönmesi)
 • Bronşit
 • Pnömoni olarak tanımlanan zatürre hastalığı
 • Sarkoidoz
 • Sigara bağımlılığı, sigarayı bırakma yöntemleri ve sigara kullanımına bağlı olarak gelişen hastalıklar
 • Mesleki akciğer hastalıkları

Tüm bu hastalıkların ve solunum sistemindeki diğer tüm problemlerin teşhis ve tedavisi bölümün geniş teknik imkanlarıyla yapılabilir. Hastalıkların tedavisiyle bu tip hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilen öksürük, göğüs, hırıltılı solunum, sırt ve omuzda ağrısı, balgam, horlama, öksürük ile birlikte görülen kansızlık ve hâlsizlik, ateş, iştahsızlık sadece geceleri görülen terleme ve sebepsiz kilo kaybı gibi semptomlar da ortadan kalkar.

Göğüs hastalıkları tedavisi

Göğüs hastalıkları tedavisi, hastalığınızın türüne ve ciddiyetine bağlı olarak değişiyor. Tedavi yöntemlerimiz arasında ilaç tedavisi, oksijen tedavisi, fizik tedavi, solunum terapisi ve ameliyat yer alır. Tedaviye erken başlanması, hastalığın ilerlemesini önlemek için önemlidir. Bu yüzden solunumunuzla ilgili en ufak bir sorun yaşadığınızda geç kalmadan lütfen bir uzman hekime başvurun.

Nefes Darlığı nedir?

Nefes darlığı, birçok farklı sağlık sorunumuzun bir belirtisi olabiliyor. Ancak, nefes darlığı hastalığı, akciğerlerimizin hava akışını kısıtlayan kronik bir hastalık. Bu hastalık, genellikle solunum yolu enfeksiyonlarımız, sigara tiryakiliğimiz, hava kirliliği, genetik faktörler ve diğer çevresel faktörlere maruz kalmamız gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor.

Solunum yollarımızdaki iltihaplanma nedeniyle solunum yollarımızın daralması ve hava akışının engellenmesi sonucu oluşuyor. Kısacası

nefes almada zorlanma,

hırıltılı solunum,

göğüste sıkışma

ve yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Ayrıca Tedavi edilmediğinde, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diğer ciddi sağlık sorunlarımıza neden olabiliyor.

Nefes darlığı hastalığı için tedaviniz, semptomlarınızın şiddetine ve hastalığınızın nedenine bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri arasında ilaçlar, solunum terapisi, oksijen tedavisi bulunuyor.

Solunum Fonksiyon Testleri

Solunum fonksiyon testleriyle kişinin ne kadar nefes aldığı ve birim zamanda bu nefesin ne kadarının geri verildiğini ölçülüyoruz ve sayısal verilerle değerlendiriyoruz. Bu veriler hem astım gibi hastalıklarınızın tanısını koymamızda hem de tedavi sürecinizde astım derecenizi belirlenmemizde yönlendirici. Kısacası göğüs hastalıklarınızın tanısını koymamızda en önemli test.

Solunum Fonksiyon Testlerini Kime Yapıyoruz

Astım şüphesi görülen hastalarımız için solunum fonksiyon testlerinin yapılması gerekir. Teşhisinin konulması için bu testler gerekli olduğu gibi astım tedavisi sürecindeki kontrollerde de hekim tarafından istenecektir.

Tedavi yöntemlerinin değişmesi halinde yeni tedavinin fayda ve etkisinin belirlenmesi için de solunum fonksiyon testlerini yapıyoruz.

Ayrıca koah, nefes darlığı, akciğer kanseri gibi bir çok solunum hastalığının tanısında kullandığımız bir test.

Ayrıca Göğüs Hastalıkları polikliniğimizde bronkoskopi ünitesi, solunum fonksiyon test laboratuvarımız da bulunuyor. 

Sigara bırakma tedavisi

Göğüs hastalıkları yerine sigara hastalıkları desek çok yanlış olmaz. Çünkü göğüs hastalıkları uzmanlarının mücadele ettiği çoğu hastalığın ilk nedeni sigara bağımlılığı.

Bu sebeple Kırıkkale Yaşam Hastanesi Göğüs hastalıkları doktorumuz sigarayı bırakma tedavisine özel önem veriyor. Ayrıca bu konuda çok başarılı bir hekim.

Bağımlılık yapıcı olan sigara, ciddi sağlık sorunlarınıza neden olduğu için birçoğumuzun  bırakmak istediği bir alışkanlık. Ancak, sigarayı bırakmak kolay değil. Neyse ki, sigara bırakma tedavisi ile birlikte, sigarayı bırakmak için gereken motivasyonunuzu sağlayabiliyoruz ve nihayetinde sigarayı bırakabiliyorsunuz.

Sigara bırakma tedavimiz, nikotin bağımlılığınıza karşı mücadele etmek için farklı yaklaşımları içerir. Bunlar arasında nikotin yerine koyma terapisi, ilaç tedavisi ve davranış terapisi gibi yöntemler bulunuyor.

Nikotin yerine koyma terapisi, nikotin yoksunluğunun yarattığı etkileri hafifletmek için nikotin içeren sakızlar, deri yama veya spreyler kullanır. Bu yöntem, nikotin bağımlılığından kurtulmanıza yardımcı olabilir ve sigarayı bırakmanızı kolaylaştırabilir.

İlaç tedavisi, nikotin bağımlılığına karşı daha güçlü bir yaklaşımdır. Bu tedavi, vücudun nikotin talebini azaltmak için özel ilaçlar kullanır. Bu ilaçlar, nikotin yoksunluğu belirtilerini hafifletir ve nikotin bağımlılığından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Davranış terapisi, sigarayı bırakmanızı kolaylaştırmak için kullanılan bir diğer yöntemdir. Bu yöntem, sigara içme alışkanlıklarınızı değiştirmenize ve sigara içme isteğinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Davranış terapisi, birçok kişi için sigarayı bırakmak için etkili bir yöntemdir.

Sonuç olarak, sigarayı bırakmak zor olabilir, ancak sigara bırakma tedavisi ile birlikte, sigarayı bırakmak için gerekli olan motivasyonu sağlayabilirsiniz.

Ayrıca sigara bırakma tedavisi olarak biorezonans tedavisi de yaygın olarak konuşulan bir yöntem. Ancak uzmanlarımız henüz bilimsel bir geçerlilik kazanmamış bu yöntemi uygulamıyorlar. Yine de biorezonans ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Söz konusu tedavi bir gün bilimsel bir zemine oturursa hizmetinize sunmakta gecikmeyiz.

Yazışmayı Başlat
💬 Yardım mı lazım?
Scan the code
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?