Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Lomber Ponksiyon ( Belden Su Alma )

İlk Olarak Lomber ponksiyon ya da halk arasındaki adıyla belden su alma, beyin omurilik sıvısı incelemesi. Yani menenjit, ensefalit, multipl skleroz gibi beyin zarı veya beyin iltihapları, beyin kanamaları, beyin veya omurilik tümörleri gibi hastalıkların tanısında baş vurduğumuz bir yöntem. Ve öncelikle Lokal anestezi altında yapılıyor demeliyiz.

Kısacası belden su aldırma işlemi olarak bilinen Beyin omurilik sıvısı (BOS) örneği alma işlemi, beyin omurilik sıvınızdan örnek alıyoruz. Ayrıca bu örneği laboratuvarda inceliyoruz.

Lomber Ponksiyon Nasıl Yapıyoruz

İlk olarak LP işlemi, Özel Yaşam Hastanesi Kırıkkale  doktoru Op. Dr. Ulaş Öztürk  tarafından gerçekleştiriliyor. İkinci olarak Lokal anestezik, derinizi uyuşturuyor. Bu sayede işlem esnasından ağrı ya da acı hissetmiyorsunuz. Daha sonra, iğne kullanarak beyin omurilik sıvınızın bulunduğu bölgeden bir örnek alıyoruz. Ve bu örneği laboratuvarımıza gönderiyoruz. Sonuç olarak Laboratuvarımız, BOS örneğinizde bulunan bileşenleri inceleyerek, hastalık belirtilerine yol açabilecek bir durum olup olmadığını tespit ediyor.

Lomber Ponksiyon ( Belden Su Alma )

Genellikle birkaç dakika sürüyor ve genellikle ağrısız. Ancak, bazı hastalarımız işlem sırasında hafif bir ağrı veya sızı hissedebilir. Ayrıca beyin omurilik sıvınızın basıncını ölçmek için de bir manometre kullanıyoruz. Bu sayede, beyin omurilik sıvınızın basıncının normalden düşük veya yüksek olup olmadığını belirliyoruz.

Eğer BOS örneği almamızı gerekiyorsa, işlemin nasıl gerçekleştirileceği hakkında daha fazla bilgi veriyoruz. Ayrıca işlem sırasında neler olacağı konusunda da bilgilendiriyoruz.

Sonuç olarak Lomber ponksiyon (LP), vücudunuzun bel bölgesinde bulunan omurilik sıvınızın (liquor) örnek alınması işlemi. Yani eşitli nedenlerle omurilik sıvınızda değişiklikler olmuşsa uyguladığımız önemli bir tetkik. Örneğin, omurilik sıvınızdaki bakteri veya virüslerin neden olduğu enfeksiyonların tanısında. Kısacası  sıvınızın laboratuar testleriyle incelenmesi gerekiyor. Ayrıca, omurilik sıvısındaki beyaz kan hücrelerinizin sayısındaki artışlar da bazı hastalıkları bize gösteriyor.

Lumbal punksiyon işlemi ayrıca

Örneğin, omurilik sıvınızdaki yüksek basınç nedeniyle ağrı, uyuşukluk veya güçsüzlük gibi belirtiler yaşadığınızda lomber ponksiyon oldukça etkili bir tetkik.

Ayrıca bazı kanser türlerinin tanısında da kullanıyoruz. Örneğin, omurilik sıvınızdaki hücreleri inceleyerek omuriliğinizde yerleşmiş olan bazı kanser türlerinin tanısını koyabiliyoruz.

Sonuç olarak, lumbal punksiyon işlemini, omurilik sıvınızdaki  değişikliklerin tanısı veya omurilik sıvısındaki basıncın ölçülmesi amacıyla yapıyoruz.. Ayrıca, bazı kanser türlerinin tanısında da yardımcı oluyor.

Yazışmayı Başlat
💬 Yardım mı lazım?
Scan the code
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?