Vajinismus

Erkek ve kadınların çeşitli nedenlere bağlı cinsel sorunları olabiliyor. Çiftlerin birbirlerine olan bağlılıklarının ve duygularının artması cinselliğe bağlıdır. Birlikteliğin önemli bir aracıdır. Bazı toplumlarda, edinilen yanlış bilgiler ve önyargılar, özellikle kadınlarda endişe ve korkuya neden oluyor.

Cinsellik öncesi çeşitli korkulara kapılan kadınlarda, cinsel bölgelerinde istem dışı kaslarda gerilme, spastik kasılmalar ve cinsel ağrı sorunları ortaya çıkabiliyor. Kadınların cinsel organ kaslarında meydana gelen istemsiz kasılma sorunlarına vajinusmus deniliyor.

Birçok kadının korkulu rüyası olan bu hastalık nedeniyle birçok çift ilişkiye girememekte ya da kadın açısından çok ağrılı bir süreç olmaktadır. Bu sorunu yaşayan kadınlar genelde ilişkiden kaçar ve beraberinde psikolojik, sosyolojik sorunları meydana getidir.

Vajinismus nedir?

Peki, kadın hastalıkları arasında en çok dikkat çeken problemlerden biri olan vajinismus ne demek? Kadının cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen kendi iradesi dışında sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkiye girememesi olarak tanımlanan vajinismus hastalığında kadın kendini kasar ve penisin vajinadan içeri girmesini engeller. Vajinanın dar ya da küçük olması ile hiçbir ilgisi bulunmayan bu hastalık, ilişki sırasında istemsiz bir şekilde kasılma halidir. Esnek ve kaslı bir yapıya sahip olan vajinadaki kaslar kontrolsüz bir şekilde daralarak cinsel ilişkiyi önler. İstemsiz kasılmalar sadece vajinada gerçekleşebildiği gibi tüm vücutta da görülebilir. Vajinismus hastalığına sahip olan kadınlar genellikle bacaklarını sımsıkı kapatarak ilişkiye izin vermez.

Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir?

Vajinismus %100 tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastanın vajinismus problemini kabullenmesi ve bu problemle yüzleşmesi tedavinin başarısını etkiler. Kişinin tedavi olmayı istemesi ve kafasındaki negatif düşünceleri atabilmesi için tecrübeli ve alanında uzman bir jinekoloğa muayene olması önemlidir. Ancak jinekolog hastalığın tedavisinde tek başına yeterli değildir. Vajinismus tedavisi ekip çalışması gerektiren özel bir durumdur. Hastalığın ilk aşamasında hastanın jinekolojik muayenesi herhangi bir yapısal sorun olup olmadığının anlaşılması için yapılır. Kızlık zarı aşırı sert ve kalın ise cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak için kızlık zarı çıkarılabilir. Sonrasında cinsel terapi konusunda uzman bir psikolog ve psikiyatrist yardımıyla hastadaki depresyon belirtileri ve cinsel isteksizlik nedenleri incelenir. Bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemleri konusunda uzman bir ekip tarafından hastaya uygulanarak sağlıklı bir cinsel hayata sahip olması sağlanabilir.

Cinsel Birleşme Neden Olmaz?

Çiftler, cinsel ilişkiye girmek ister, ancak kadın vajinusmus rahatsızlığından dolayı bu isteğini yerine getiremez. Cinsel birleşmenin olmama nedeni, kadının kendi istediği dışında kas gerilmelerinin yaşanması ve birleşmenin oluşmamasıdır.

Cinsel birleşmenin olmaması, vajina küçüklüğü ya da darlığı ile ilgili değildir. Tamamen istem dışı kasılmaya bağlıdır. Vajina, kaslı ve esnek bir yapıya sahiptir. Bu bölgede bulunan kasların kontrolsüz bir şekilde kasılması ve vajinayı daraltması cinsel birleşmenin olmasını engeller.

Vajinusmus rahatsızlığı ile karşılaşan kadınlar, istemsiz kas kasılmasını, cinsel bölgelerinde olduğu gibi tüm vücutlarında da hissedebilirler. Bu sorun ile karşı karşıya kalan kadınlar, kasılma olduğunda bacaklarını sıkı bir şekilde kapatır ve cinsel birleşmeye izin vermez.

Vajinusmus, tedavi edilebilir bir hastalıktır ve profesyonel destek alındığında, kısa sürede tedavi edilerek, çiftler arası cinsel birleşme sorunu çözülebilecektir.

Vajinusmus Ve Çaresizlik!

İnsanlar, günlük yaşamlarında da karşılaştıkları çeşitli sorunlar karşısında, bazı denemeler sonucunda başarısızlığa uğrayabiliyor. Başarısızlık ya da başaramama süresi uzadıkça insanların cesareti kırılır ve başarabilme inancı giderek azalır. Kadınlarda, vajinusmus sorununu yaşadıklarında, istemelerine rağmen cinsel birleşme yaşayamayacaktır.

Vajinusmus birçok kadın için öğrenilmiş bir çaresizlik olarak ortaya çıkabilir. Ancak tedavi edilemez bir çaresizlik değildir. Çaresizliklerin yenilebilmesi için eksik ve yanlış bilgilerden uzak durmak, dıştan duyumlarla değil, uzman doktor yardımı ile çare bulmak önemlidir.

Vajinusmus sorununun zamanla çözülür diyerek ertelenmesi farkında olmadan çiftlere zarar vermeye ve ilişkinin tamamen kopmasına neden olabilecektir. Erken tedavi edilmediğinde, yaş ilerlemesi ve yaş ilerlemesinden dolayı gebe kalamama sorunları ortaya çıkabilecektir. Bunun için vajinusmus bir çaresizlik değil, tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Vajinusmus Belirtileri Nedir Ve Kimlerde Görülür?

Vajinusmus, birçok kadının korkulu rüyası olan kasılma refleksi olarak tanımlanır. Vajinusmus yaşandığı zamanlarda, kadın cinsel birleşmeye izin vermez, cinsel birleşme olsa bile ağrılı geçer ve kadının bu ilişkiden kaçmasına neden olur.

Cinsel birleşmede, ağrı ve acı duyulacağı hissi sürekli sorunun çözümünün ertelenmesine neden olabilir. Vajinusmus belirtileri, cinsel bölge ya da vücutun tamamında kasılma, korku, titreme, bacakların kapanması, terleme, fenalık, ağlama, bulantı ve kusma olarak kendisini gösterebilir.

Toplumun her kesiminde görülebilen vajinusmus hastalığı daha çok cinsellik konusunda tutucu değerlerin daha baskın olduğu toplumlarda görüldüğü bilinmektedir. Kadınlarda daha çok karanlık, yalnız kalma, doğum yapma gibi korkular çoğu zaman vajinusmus hastalığını tetiklemektedir.

Vücudun Kendisini Koruma Mekanizması Ve Oluşan Kas Belleği

İnsanlar, yanlış bilgi ve çevrenin etkileri ile her zaman kendilerini korumaya çalışırken çeşitli sorunların da ortaya çıkmasına neden olur. Vajinusmus, yanlış bilgi ve çevrenin etkisi ile kadınlarda cinsel birleşme korkusunun ortaya çıkması ve istem dışı kas gerilmelerinin meydana gelmesidir.

Vücudun kendini koruma mekanizması, ani bir tepki ile karşılaştığında kas belleği oluşumu ile kasılmalar meydana gelir. Bu kendisini dıştan gelecek etkilere karşı koruma çabasıdır. Tamamen istem dışıdır ve kişi elinde olmadan bu kasılmaları yaşar. Vajinusmus günümüzde %100 tedavi edilebiliyor.

Öncelikle kadınların bu hastalığı kabullenmesi ve tedavi edilebilir olduğunu bilmesi gerekiyor. Vajinusmus tedavileri, sadece jinekolog muayenesi ile değil psikolog yardımıyla birlikte çözülmesi gereken bir süreç gerektiriyor.

Cinsel organda, herhangi bir yapısal bozukluk yoksa, bilişsel ve davranışsal tedaviler uzman ekip tarafından yönetilir ve sorunun kısa sürede çözülmesi, istem dışı kas gerilimlerinin giderilmesi sağlanır.

Vajina Genişleyen Bir Organdır!

Çiftler arasında cinsel ilişkinin gerçekleşememesi çeşitli nedenlere bağlanır. Vajinanın küçük ya da dar olmasının, cinsel ilişkinin yaşanamaması ile bir ilgisi yoktur. Çünkü vajina kaslı, esnek ve genişleyen bir organdır. Kadının kendisini psikolojik olarak ilişkiye hazır kabul ettiği zamanlarda, vajina kasları gevşeyecektir.

Vajinusmus hastalığı, istem dışı aşırı kas gerilmesi ve vajinanın tamamen kapanması, cinsel birleşmenin meydana gelmemesine neden olur. Vajinadaki kasların kontrolsüz bir şekilde kasılması ile daralmaya ve birleşmenin olmamasına neden olur. Bu kasılmalar, sadece vajinada değil bazen tüm vücutta meydana gelir.

Bazı kişiler, vajina darlığından dolayı birleşmenin olmadığını düşünür. Bu bilgi her zaman yanlıştır ve vajinanın esnek, genişleyen bir organ olduğu bilinmelidir. Kasılmalar, ağrılı birleşmeye ve çiftlerin cinsel ilişkiden kaçınmasına, aralarındaki soğukluğun artmasına neden olur. Vajinusmus hastalığı ile toplumun her kesiminde karşılaşmak mümkündür.

Bunun sosyo-ekonomik ya da eğit düzeyi ile bir ilgisi yoktur. Kadınların çoğunda görülmekte ve temelinde yanlış bilgilendirme, psikolojik olarak sorun etme gibi nedenlere bağlıdır. Sorunun çözümü çiftlerin her ikisinin de çabası ve doğru bilinçlenmesi ile daha kolay bulunacaktır.