Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Kök Hücre Tedavisi – Geçmeyen Eklem Ağrılarınıza Etkili Çözüm (PRP tedavisi)

Özel Yaşam Hastanesi Kırıkkale Ortopedi doktoru Op. Dr. Talat Çağırmaz Eklem ağrılarınız için kök hücre tedavisi uygulamasına başladı.

Özel Yaşam Hastanesi Kırıkkale Ortopedi doktoru Op. Dr. Talat Çağırmaz eklem, kas ve bağ hastalıklarınıza bağlı ağrılarınız için PRP tedavisi uygulamasına başladı.

Öncelikle, kanınızdan elde ettiğimiz trombositten zengin plazmayı ağrılı bölgenize enjekte ederek yaptığımız bir tedavi seçeneği. Örneğin eklemlerinizdeki, kaslarınızdaki, bağlarınızdaki hasarlı veya yıpranmış dokularda etkili. Özetle vücudunuzun kendi hücrelerini kullanarak eklem, kas ve bağ hasarlarınızı onarıyoruz.  Başka bir deyişle sizden kanınızdan, özel tüpler ve santifrüj işlemi ile PRP serumu elde ediyoruz. Daha sonra bu serumu laboratuvarımızda işliyoruz ve hasarlı bölgenize enjekte ediyoruz. Sonuç olarak Trombosit hasarlı bölgenize ulaştığında parçalanarak sitokinler ve büyüme faktörleri açığa çıkarıyor. Bu sayede enflamasyon adı verdiğimiz yara iyileşmesine benzer bir reaksiyon başlatıyor ve dokunuzun iyileşmesi sağlanıyor.

İlgili bağlantı : Özel Yaşam Hastanesi Ortopedi

Kök Hücre Tedavisi Hangi Hastalıklar İçin Uyguluyoruz?

Kısacası Omuz döndürücü kılıf yaralanmalarınız ve problemleriniz ( kas sıkışması veya yırtıkları) tendiniti, kuadriseps ve patellar tendinit denilen diz önü ağrılarınız. Ayrıca duktor tendinit ( kasıkta kas ağrıları), topuk dikeni,  biseps tendon yaralanmaları gibi hastalıklarınızda kullanıyoruz. Bunun Yanı sıra Menüsküs problemlerinde ve diz kireçlenmesi, kıkırdak lezyonlarınızda ameliyatlık aşamaya gelmemiş hastalıklarınızda etkili.

Öncelikle uzun süren eklem ağrılarınız ve eklem hasarlarınızın tamiri için uyguladığımızı söylemeliyiz. Öncelikle diz, omuz, dirsek, el bileği gibi eklemlerde. İkinci olarak diz kıkırdak kök hücre tedavisini ise diz ekleminizde oluşan kıkırdak hasarlarının giderilmesi amacıyla kullanıyoruz. Bu sayede hasar görmüş dokunuz yenileniyor ve ağrınız geçiyor. Üstelik Bu tedavi cerrahi tedavi yöntemlerine göre daha az invazif olduğu için daha az risk taşıyor ve daha kısa sürede iyileşme sağlanıyor.

PRP ile Eklem Tedavisi: Nasıl Yapılır ve Faydaları Neler

Öncelikle anlam karmaşası yaşamamanız için : Kök Hücre tedavinin adı, prp ise bu tedavi için kök hücre elde etme işleminin adı. Yani ikisi de bu tedaviyi tariflemek için kullanılıyor.

KIscası, PRP, platelet-rich plasma (yüksek trombositli plazma) olarak adlandırılan bir tedavi yöntemi. Bu tedavi, vücudumuzdaki trombositleri (kan hücreleri) yüksek bir oranda içeren bir plazma elde etmek için kanımızdan alınan bir örnekten elde ediliyor. Bu Sayede plazma, eklem ağrısı ve yırtılmış eklem dokusu gibi sorunlarımızı iyileştirmek için eklemlere enjekte ediliyor.

Bunun Yanı sıra PRP tedavisi, eklemlerinizdeki ağrı ve sertliği azaltmak, hareket kabiliyetinizi arttırmak ve eklem dokunuzu iyileştirmek için kullanıyor. Özellikle osteoartrit, tendinitis veya ligamentozis gibi eklem hastalıklarının tedavisinde etkili.

Ayrıca PRP tedavisi, doktorumuz tarafından yapılan bir iğne ile uygulanıyor. Öncelikle, kanınız alınıyor ve centrifuge ediliyor. Sonuç olarak yüksek trombositli plazma elde ediliyoruz ve eklemlerize enjekte ediliyor. Ayrıca tedavi süresi genellikle 30 dakika ile 1 saat arasında ve genellikle birkaç seans gerektiriyor.

Yan etkisi var mı?

Genellikle herhangi bir yan etkisi olmamasına rağmen, enjeksiyon yerinde hafif ağrı ve şişlik görülebiliyor. Ayrıca, eklem ağrısının hemen azalmasını beklememek gerek. Tedavinin etkileri genellikle birkaç hafta içinde görülüyor.

PRP tedavisinin birçok faydası var. Özellikle, eklem ağrısını azaltmak ve hareket kabiliyetini arttırmak için etkili. Ayrıca, eklem dokusunu iyileştirmek için de kullanıyoruz. Ancak, PRP tedavisinin herkes için uygun olmadığını unutmayın ve doktorunuzla konuşmadan önce tedaviye başlamamak önemli.

Kırıkkale Özel Yaşam Hastanesi Ortopedi Doktoru Talat Çağırmaz 

Yazışmayı Başlat
💬 Yardım mı lazım?
Scan the code
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?