Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Siyatik Sinir Tedavisi

Öncelikle Siyatik sinir tedavisi. Sinir hasarınıza bağlı olarak ortaya çıkan ağrı, güç kaybı veya hareket kısıtlılığı gibi semptomlarınızın giderilmesi amacıyla yaptığımız bir tedavi. Yani Bu tedaviyi, genellikle fizik tedavi, ilaçlar, cerrahi gibi farklı yöntemlerin bir kombinasyonu olarak uyguluyoruz.

Örneğin Fizik tedavi. Siyatik sinir hasarınıza bağlı olarak oluşan kas güçsüzlüğünüzün giderilmesi. Ve hareket yeteneğinizin iyileştirilmesi amacıyla yapılıyor. Yani bu tedavi, genellikle egzersizler, masajlar, ısı terapisi gibi yöntemlerden oluşuyor.

Bunun yanında İlaçlar. Siyatik sinir hasarınıza bağlı olarak oluşan ağrınızı azaltmak. Ve diğer semptomlarınızı gidermek için kullanılıyor. Ayrıca Analjezikler (ağrı kesiciler), antienflamatuarlar (inflamasyonu azaltan ilaçlar) ve diğer ilaçlar gibi farklı türleri de var.

Ayrıca Cerrahi, siyatik sinir hasarınızın neden olduğu ağrı ve diğer semptomlarınızın tedavi edilememesi durumunda uygulanıyor. Örneğin siyatik sinirinizin üzerinde bulunan bir tümörün çıkarılması gibi bir amaçla yapılıyor.

Siyatik sinir tedavisi hangi yöntemlerin kullanılacağı

İlk olarak  sağlık durumunuza ve semptomlarınıza göre değişebiliyor. Bu nedenle, siyatik sinir tedavisinin nasıl yapılacağı konusunda en doğru bilgiyi, doktorumuzdan almanızı tavsiye ederiz.

Peki Siyatik Ne?

Vücudunuzdaki en uzun ve en kalın sinir olan siyatik ya da tıp terminolojisindeki adıyla nervus ischiadicus. Kısacası belinizin son omurlarından çıkarak dizinizin hemen altında sonlanıyor. Farklı bir deyişle belinizin alt bölgesinde bulunan L4, L5, S1, S2 ve S3 sinir köklerinin birleşmesi ile meydana gelen siyatik sinir. Öncelikle kalçanızda yer alan ve coxa olarak tanımlanan leğen kemiğinizin içindeki delikli bölgeden geçerek bacağınızın arka bölgesine uzanıyor.

Yani Diz ekleminizde dallara ayrılıp ayağınıza kadar ulaşarak bu bölgede motor ve duyu fonksiyonlarını oluşturuyor. Bunun yanı sıra Siyatik, aslında sinirin sıkışmasına bağlı oluşan ağrıya verilen isim. Sıklıkla merak edilen “Siyatik ne demek?” sorusunun yanıtını bu şekilde verilebiliyoruz.

Kısacası Siyatik sinirinizin bel bölgesinde yer alan köklerinin sıkışması ya da gerilmesi, bacaklarınızda ağrı hissiyatına yol açar. Bunun yanı sıra omur kayması, iltihap, tümör ve kist varlığı gibi sebepler de siyatik sinir ağrısına yol açabiliyor. Örneğin kalçanıza doğru yayılan bel ağrısıyla başlayan siyatik ağrısı, sinir boyunca kasığınızdan bacağınızın arka kısmına ve buradan ayağınıza kadar yayılıyor.

Sonuç olarak Şiddetli siyatik vakalarında bacağınız güçsüzleşiyor, diz ve bilek refleksleriniz azalıyor. 

Tedavisi

Özel Yaşam Hastanesi Fizik Tedavi bölümümüzde başarıyla tedavi ediyoruz. Lütfen ayrıntılı bilgi için WHATSAPP DANIŞMA HATTIMIZA ulaşın.

Yazışmayı Başlat
💬 Yardım mı lazım?
Scan the code
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?