Psikoloji

Psikoloji zihinsel süreç ve davranışların bilimsel çalışmalarını içeren bir akademik ve uygulamalı bilim dalıdır.

Psikoterapi , olumlu bir değişim yaratmak için tasarlanmış bir tür iletişim olarak görülebilir. 

Uzman Psikiyatrist ve psikologlarla hizmet sunulan Psikoloji bölümü hizmet kalitesiyle dikkat çeker. Fiziki koşulları, teknik ekipmanları ve özverili çalışanları ile her bakımdan üst düzey bir sağlık birimi oluşturulmuştur.

Neden Bir Psikoloğa Gitmeliyim?

Nasıl ki fiziksel sağlık için koruyucu hekimlik, teşhis ve tedavi hizmetlerine başvurulması gerekliyse psikolojik sağlık için de gerektiğinde destek ve tedavi alınması icap eder. Kişilerin psikolojik bir hastalığı olabilir ve bunun için tedavi görmesi gerekir.

Bazen de hastalık derecesinde olmayan problemler için psikologlara başvurulur. Psikologlar danışmanlık yaparak hayatın zorlu süreçlerinin kolay şekilde atlatılmasını sağlayabilir. Bazen terapi süreçleriyle aile içi ilişkilerin ya da diğer sosyal ilişkilerin sağlıklı ve başarılı şekilde yürütülmesi sağlanır.

Kişinin iç huzurunun, mutluluk ve başarısının sürekliliğinde, kendini keşfetmesinde psikolog desteği önemlidir.

Psikolojik Testler

Kişiler psikoloğa başvurduklarında içinde bulundukları durumun tespiti için psikolojik ölçüm araçları kullanılarak gerekli değerlendirmeler yapılır. Bilimsel metot ve tekniklerle ruhsal sıkıntılar tespit edilir ve buna göre çözümler aranır.

Psikolojik problemlerin tespit ve tedavisindeki başarı için yapılan testlerin yeterli imkanlarla ve uzmanlar tarafından yapılması şarttır. Buradaki koşullar psikolojik testlerin en iyi şekilde yapılması ve en doğru sonuçların alınması için yeterli imkanları sunar.

Ölçüm ve değerlendirmeler üst standartlarda ve güven vericidir. Gelişim testleri ve nöropsikolojik testler dünyada kabul görmüş tekniklerle yapılır.

Psikoloji Bölümüne Hangi Problemler İçin Başvurabilir?

Psikolojik problemlerde ve hastalıklarda bu bölümden hizmet alınabilir. Başvuruya konu olabilecek başlıca problemler şunlardır:

  • Depresyon
  • Yaşanan psikolojik travmalar
  • Yeme bozuklukları
  • Stres, aşırı titizlik, çekingenlik ve benzeri problemler
  • Evlilik ve aile içi problemler, ilişki problemleri, çocuk yetiştirme tutumlarına dair problemler
  • Sınav kaygısı, önemli sınavlara hazırlık için destek ihtiyacı
  • Cinsel işlev bozukluğu

Sayılan tüm bu problemlerde ve insan psikolojisine dair her konuda klinikten hizmet alınabilir.