Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Beyin cerrahi, primer olarak merkezi ve periferik sinir sistemi hastalıklarınızın cerrahi tedavisi üzerine donanımlı branş.

Kırıkkale Özel Yaşam Hastanesi Beyin Cerrahi Doktoru

Beyin cerrahi doktorumuz Op. Dr. Ulaş Öztürk. Beyin ve sinir sisteminizle ilgili tüm  ameliyatları; tıbbi ve etik değerlerden ödün vermeden yapan bir doktorumuz var. En son bilgi ve teknolojiyi kullanıyor ve  nitelikli, uluslararası standartlarda başarı ile yapıyor.

Nöroradyoloji, Nöroanestezi, Nöroloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ve Psikiyatri konusunda uzman doktorlarımız ile birlikte çalışıyor. Bu sayede hastalarının takip ve tedavilerinin multidisipliner bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

Ameliyatlarınızı mikroskop altında ve mikro cerrahi yöntemler ile yapıyor olmakla beraber ameliyat sonrası yoğun bakım hizmetlerinizi de verebiliyor. 

Beyin Cerrahi Kliniğimizde Tedavi Ettiğimiz Başlıca Hastalıklar

Spinal Cerrahi (Omurga Cerrahisi):

   -Bel fıtığı (lomber disk hernisi) ameliyatı (mikrocerrahi teknik ile)

   -Boyun fıtığı (servikal disk hernisi) ameliyatı (mikrocerrahi teknik ile)

   -Omurgada kireçlenme, omurga kayması ve kırıkları, tekrarlayan bel fıtıkları) (servikal, torakal ve lomber)

   -Spinal tümör (omurga, omurilik, sinir zarı ve metastatik tümörler) (servikal, torakal ve lombosakral)

   -Kifoplasti ve vertebroplasti (omurga kırıklarında)

   -Spinal travma cerrahisi

Kranial Cerrahi (Kafatası ve Beyin Cerrahisi):

   -Kafa travması ameliyatları

   -Subdural, epidural ve intraparankimal hematom (beyin kanaması) ameliyatları

   -Glial tümor (supratentorial ve infratentorial beyin tümörü) ameliyatları

   -Menenjiom (beyin zarı tümörü) ameliyatları

   -Hidrosefali ameliyatları

Periferik Sinir Cerrahisi :

  -Karpal tünel sendromu (el bileğinde sinir sıkışması) ameliyatı

  -Ulnar sinir tuzak nöropati ameliyatı

  -Diğer periferik sinir tuzak nöropati (sinir sıkışması) ameliyatları

Pediatrik Nöroşirurji (Çocuk Beyin ve Sinir hastalıkları):

  -Hidrosefali ameliyatları

  -Kraniosinostozis

  – Tümörler

  – Doğumsal omurga kapanma defektleri (Meningosel, Meningomyelosel, ayrık omurilik gibi hastalıkların tedavisi )

Kitle belirtileri ( omurilik )


*Baskı yaratan kitleler, kişinin bacaklarında güçsüzlük, aşırı yorgunluk ve uyuşukluk hissi yaratabiliyor
*Omurilikte bulunan kitleler, kişinin idrar yapma ve dışkılama güçlüğü çekmesine neden olabiliyor
*Kişinin düşme ve yürüme güçlüğü çekmesine neden oluyor
*Aşırı terleme, kalp atış hızında değişiklik ve halsizlik gibi belirtiler göstermesine neden oluyor.

Omurilik daralması ameliyatı

Omurilik daralması, omurilikte bulunan omurlar arasında meydana gelen daralmaya verdiğimiz bir isim. Bu durum, omurilikte bulunan sinirlerin etkilenmesine neden olur ve kişide ağrı, güçsüzlük ve uyuşukluk gibi belirtiler ortaya çıkarabiliyor.

Meydana gelen bu daralmayı ortadan kaldırmak amacıyla yaptığımız bir cerrahi prosedür. Ameliyatı, daralmayı genişletmek ve bu şekilde sinirlerin etkilenmesini azaltmak amacıyla yapıyoruz

Omurilik ne işe yarıyor

Vücudumuzun merkezinde bulunan ve beyin ile diğer vücut sistemleri arasında iletişimi sağlayan bir organizmadır. Sinirlerin toplandığı yerdir ve bu sinirler sayesinde beyin ile vücut arasında iletişim sağlanır.

Vücut hareketlerimizi ve düşüncelerimizi yönetiyor. Ayrıca, bedenimizdeki duyu ve düşüncelerimizi işleyen bir organizmadır. Ve bedenimizde meydana gelen reflekslerin (tepki) yönetimini de yapıyor

Beyin omurilik sıvısı (BOS) 

Beyin ve omurilik arasında bulunan sıvı ve genellikle beyaz veya açık gri renkte olur. Ancak, BOS rengi değişebiliyor ve bazen koyu gri veya siyah olabiliyor. Bu değişimler, Bu değişiklik genellikle, BOS’da bulunan proteinlerin ve diğer maddelerin miktarında değişikliklere bağlı oluyor.

Omurilik, vücudunuzun merkezinde bulunan, kemik ve kaslarınız arasında koruyucu bir şapka gibi görev yapan bir organizma. Omuriliğiniz, bel çevrenizde bulunan vertebral kolon adı verilen kemiklerinizin arasında yer alıyor ve vücudunuzun altından geçiyor.

Omurilikte Kitle

Yani Omuriliğinizin içinde bulunan bir tümör. Bu tümörler omuriliğinizi baskılamaya ve omuriliğinizin çalışmasını bozmaya neden olabiliyor. Omuriliğinizdeki bir kitleyi belirten semptomlar şunlar olabilyor.

Ağrı ve gerginlik
Kas zayıflığı veya kaybı
Duyu bozuklukları
İşitme ve görme problemleri
Kontrol edilemeyen düşme eğilimi

Omurilikle ilgili tanımlar

Sinirlerinizin hasar görmesi veya bir hastalık nedeniyle omuriliğinizde ağrı hissetmenizi Omurilik ağrısı yaratıyor. Bu ağrıyı, beliniz, boynunuz veya sırt bölgenizde hissedilebiliyorsunuz. Ve hareketleriniz sırasında daha da artabiliyor. Omurilikte kist, omuriliğinizde bulunan sinir dokularınızın içinde su toplaması sonucu oluşan bir boşluk. Kistleriniz genellikle çok küçük oluyor ve belirti vermeyebiliyor. Ancak bazı durumlarda ağrı veya hassasiyetiniz artabiliyor.

Genellikle sırt bölgenizde meydana gelen Omurilik kırığı trafik kazaları, düşmeniz veya düşük yüksekliklerden yapılan atlamanız sırasında ortaya çıkıyor. Belirtileri arasında ağrı, güçsüzlük, hareket kısıtlılığı ve incinmenizin olduğu bölgede uyuşma veya hissizlik sayabiliyoruz.

Sinir hücrelerinizin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan yapı Omurilik soğanı. Omuriliğinizdeki sinir hücreleri, sinirleriniz aracılığıyla vücudunuzun farklı bölümleri arasında iletişim kuruyor ve bilgi taşıyor. İşte omurilik soğanınız, bu sinir hücrelerinizin bir arada bulunduğu ve iletişim kurdukları yer.

Hastalıkları neler

Omurilik kanseri, omurilikte bulunan hücrelerin anormal şekilde büyümesine ve çoğalmasına neden olan bir türdür. Omurilik kanseri belirtileri arasında ağrı, güçsüzlük, hareket kısıtlılığı ve incinmenin olduğu bölgede uyuşma veya hissizlik bulunabiliyor. Ayrıca, vücudunuzda yorgunluk, kilo kaybı ve yüksek ateş gibi belirtiler de Olabiliyor..

Spinalizde meydana gelen anormallikler Omurilik hastalıkları. iltihaplar, tümörler ve diğer problemleriniz. Omurilik tümörünü MR (manyetik rezonans) görüntünüz ile tespit ediyoruz. Bu sayede, omurilik tümörlerinizin büyüklüğünü, yerini ve özelliklerini belirlemiş oluyoruz.

En önemlisi ilerleyen bir hastalık olması. Dolayısıyla erken teşhis önemli. Eğer omurilikte bir problem olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza başvurun ve gerekli tetkikleri yaptırın. Omurilik tümörlerinizin tedavisinde, ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi gibi farklı yöntemler kullanıyoruz. Tedavi seçeneğimiz, tümörünüzün büyüklüğüne, yerine ve genel sağlık durumunuza göre değişebiliyor.

Özetle

Vücudunuzun içinde bulunan bir organik sistem ve omurilik sistemi olarak da biliniyor. Beyin ve sinir sisteminizi birbirine bağlıyor ve vücudunuzdaki hareketleri ve duyuları kontrol ediyor. Bu yüzden sağlıklı bir yapıda olması, iyi korunması oldukça önemli.

Omurilik iltihabı, omurilik dokunuzun enfeksiyon veya iltihaplanması sonucu etkilenmesi. Bu durum genellikle enfeksiyon kapmanız nedeniyle ortaya çıkıyor. Ve belirtileri ağrı, hareket kısıtlılığı ve sensörüel problemler şeklinde görülüyor. Eğer omurilik ile ilgili bir sorununuz varsa, mutlaka bir doktora başvurun ve gerekli tedavi ve müdahaleleri yaptırın.

Omurilik ameliyatı sonrası iyileşme süreci, genel sağlık durumunuza, ameliyat yaptığımız bölgeye ve ameliyat türünüze göre değişir.

Ameliyatınız sonrasında ağrı kontrolünüz önemli ve ağrı kesici ilaçlar verebiliyoruz. Ayrıca Fizik tedavi ve egzersizler de ameliyatınız sonrası iyileşme sürecinize yardımcı olabiliyor.

Omurilik kayması

Omuriliğinizin normal pozisyonundan sapması anlamına geliyor. Omuriliğinizdeki doğumsal bir probleminizden veya omuriliğinizde yaşadığınız bir yaralanmadan kaynaklanabiliyor. Belirtileri arasında, ağrı, güçsüzlük, hareketlerizde kısıtlılık ve incinme sayabiliyoruz. Daha sonra tedavi seçenekleriniz arasında cerrahi müdahale, fizik tedavi ve bel fıtığı ameliyatlarımız bulunuyor.

Bir kıkırdak yırtılması sonucu Omuriliğinizde oluşan bir problem. Belirtileri arasında, ağrı, güçsüzlük, hareketlerde kısıtlılık ve sensörüel bozuklukları sayabiiyoruz. Tedavi seçenekleri arasında cerrahi müdahale, fizik tedavi ve bel fıtığı ameliyatlarımızı sayabiliyoruz.

Omurilik dövmesi özellikle gençlerin omurilikleri üzerine yaptırdıkları dövmeye deniyor

Omurilikten sıvı alınması,

Ya da namı diğer belden su alma  omurilik sıvısının (liquor) laboratuvar ortamında incelenmesi için yaptığımız bir test. Bu testi, omurilik felci ve diğer omurilik bozukluklarınız tanısında ve tedavisinde kullanıyoruz.

Ayrıntılı Bilgi : Lomber ponksiyon

Omurilik felcinde iyileşme belirtileri

hastanın durumuna göre değişebilir. Bazı hastaların durumu düzelirken, diğerlerinin durumu ağırlaşabilir. Genellikle, omurilik felcinde iyileşme belirtileri arasında, hastanın hareketlerinde düzelme, duyu veya duyma işlevlerinde iyileşme göstergesi olarak kabul edilir. Ancak, bu belirtilerin ortaya çıkması için zaman gerekir ve her hasta için farklılık gösterir.

Omurilik düzleşmesi

Doğal yapısının bozulmasına ve omurilik hücrelerinin ölmesine neden olan bir sağlık durumudur. Omurilik düzleşmesi, omurilik felcine benzer şekilde, vücudun hareket etme, duyu alma ve duyma gibi fonksiyonlarını etkileyebilir. Ancak, omurilik düzleşmesi, omurilik felcinden daha nadir görülen bir sağlık durumudur.

Gergin omurilik sendromu

Dokusunun hasar görmesine neden olan bir sağlık durumudur. Bu sendrom, omurilik dokusunun gergin olmasına ve omurilik hücrelerinin ölmesine yol açarak, vücudun hareket etme, duyu alma ve duyma gibi fonksiyonlarını etkileyebilir. Gergin omurilik sendromu, genellikle travma veya cerrahi sonrası ortaya çıkan bir sağlık durumudur ve tedavisine göre iyileşme belirtileri gösterebilir

Omurilik soğanı

Üst kısmında bulunan ve beyninizin omuriliğinizle iletişimini sağlayan bir bölgedir. Omurilik soğanı, omuriliğin çeşitli fonksiyonlarını yerine getirir ve bu fonksiyonlar arasında düşünme, hareket, duygu ve davranış gibi önemli görevler yer alıyor.

Aynı şekilde Beyin omurilik sıvısı (BOS), beyin ve omuriliğin arasında bulunan boşlukta bulunan bir sıvı. BOS, beyin ve omuriliğin yüzeylerini yumuşatır ve korur, aynı zamanda beyin ve omuriliğin arasında iletişim sağlar. Eğer BOS tedavi edilmezse, beyin ve omuriliğin arasındaki iletişim bozulabilir ve bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Beyin kanaması

Beyin dokusunun zarar görmesiyle oluşan kanamanın ismi. Haliyle yaşayabileceğiniz ciddi sağlık sorunlarınızdan birisi olarak görüyoruz. Nedenleri arasında kalp rahatsızlıkları, ani yüksek tansiyon ve beyin travmaları gibi faktörleri sayabiliyoruz. Çok ciddi bir sağlık sorunu ve derhal müdahale edilmesi gerekiyor. Lütfen kaskınız olmadan motorsiklet kullanmayın. Baretiniz olmadan ağır işlerde çalışmayın!

Sinir cerrahisi

Beynin ve sinir sistemlerinin cerrahi müdahalelerini kapsar. Bu, beyin ve omurilikteki doku ve sinirler üzerinde cerrahi işlemleri içerir. Sinir cerrahisi, beyin tümörlerinin çıkarılması, beyin anevrizmalarının (damar içinde oluşan kabarcıklar) tedavisi, sinir yaralanmalarının onarılması ve diğer sinir sistemi sorunlarının cerrahi olarak tedavi edilmesi gibi birçok farklı durumda kullanılır.

Hastanemizde Beyin Cerrahi Uzmanı olarak başarılı ve tecrübeli bir cerrah olan Op. Dr. Ulaş Öztürk hastalarına yardımcı olmaktadır

Yazışmayı Başlat
💬 Yardım mı lazım?
Scan the code
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?