Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Kırıkkale Hsg doktorlarının 3 başarılı hekimi hastanemizde. Anestezili HSG (Rahim Filmi) ni konforlu bir şekilde yapıyoruz.

HSG ( Rahim Filmi )

Rahim ve tüplerinizin görüntülenmesi için kullandığımız bir radyolojik tetkik.  Aşağıda HSG (Hysterosalpingografi) ile tanı koyabildiğimiz bazı hastalıkların listesini veriyoruz

 1. Ruhsal tüpler: Rahim içi tüplerinizin açık olup olmadığını veya tıkanıklıkların varlığını tespit etmek için kullanıyoruz. Çünkü bu tür bir tıkanıklık hamile kalmakta zorluk yaşamanıza neden oluyor.
 2. Endometriozis: Rahim iç duvarınızın dışında oluşan doku nedeniyle rahim ve tüplerinizin tıkanmasına neden olabiliyor. Bu sayede rahim ve tüplerinizin şeklini ve büyüklüğünü değerlendiriyoruz.
 3. Polikistik over sendromu: Yumurtalıklarınızın büyük kistler içerdiğini görebiliyoruz. Sayesinde kistlerinizin varlığını ve büyüklüğünü tespit ediyoruz.
 4. Myomas: Rahminizin içi fibroidlerdir ve rahminizin iç yapısını bozabildiği için HSG ile tanı koyabiliyoruz.
 5. Ektopik gebelik: Bu durumda gebeliğiniz dışında rahim içinizde değil de tüplerinizde oluşuyor. Sayesinde tüplerinizde şişkinlik veya genişleme durumunuzu görebiliyoruz.

Not: Bu listede belirttiğimiz hastalıklar HSG ile tanı koyabildiğimiz hastalıklar arasında en yaygın olanları. Ancak tanı koyabildiğimiz diğer hastalıklar da var. Ayrıca sadece bir tanı aracı ve ek tetkiklerinizin gerekebildiğini unutmayın.

HSG ne ve ne için kullanıyoruz

İlk olarak, Adet döngünüzde yaptığımız bir radyolojik inceleme. Bu sayede rahim ve tüplerinizin iç yüzeylerini görüntülüyoruz. Bu sayede rahiminizin içinde kitlelerin veya tüplerinizde tıkanıklığın olup olmadığını görüntülüyoruz. Ayrıca, rahim içi adezyonlarınızın veya rahim içi poliplerinizin varlığını belirliyoruz. Son olarak, adet döngünüzün ilk haftasında yapıyoruz ve genellikle sadece birkaç dakika sürüyor.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin neden çocuk sahibi olamadıklarının araştırmasında. Kısacası tüplerinizin açık olduğunu veya tıkanıklıklarınızın varlığını gösteriyor. Eğer tüpleriniz tıkanık ise, bu durumda tüp bebek tedavisi gibi tedaviler uygulanabiliyor.

Ayrıca HSG incelemesi genellikle ağrısız. Ancak bazen hafif ağrılarınız veya kramplarınız oluşabiliyor. Sonrasında, birkaç gün boyunca hafif kanamanız da  olabiliyor. Ayrıca, inceleme sırasında aldığımız görüntülerinizin doğruluğu, adet döngünüzün neresinde olduğunuza bağlı olarak değişebiliyor. Bu nedenle, işleminiz öncesinde adet döngünüz hakkında bilgi vermeniz önemli.

İşleme Nasıl Hazırlanılır?

HSG hazırlığı için aşağıdaki adımlar izlenmeli

 1. Adet döneminizi belirleyin: HSG en iyi adet döneminizin başında yapılıyor. Çünkü rahim ve tüpler bu dönemde daha geniş ve daha iyi görüntüleniyor.
 2. Randevu alın: Randevu alın ve gerekli tüm bilgileri doktorunuza verin.
 3. İlaçlarınızı kontrol edin: Kullandığınız bazı ilaçlar (örneğin, aspirin) adet döneminizde kullanılmamalı. Bu nedenle doktorunuzla birlikte ilaçlarınızı kontrol edin.
 4. Gerekli ön hazırlıkları yapın: İdrar yolu enfeksiyonlarınızı önlemek için idrar sondası kullanın. Bu nedenle adet döneminizin başlangıcından önce idrar yolu temizliği yapmalısınız.
 5. Rahat olun: Rahat olmanız için doktorunuz size rahatlatıcı bir ilaç verebiliyor. Ayrıca, Özel Yaşam Hastanesi Anestezili HSG hizmetinden de faydalanabilirsiniz.
 6. Sonrasında kontrol edin: Yapıldıktan sonra doktorunuz tarafından kontrol edilmeniz gerekir. Ayrıca, işlem sonrasında rahim ağrısı, kanama veya idrar yolu enfeksiyonları gibi sorunlar oluşursa doktorunuzla iletişime geçin.

Unutmayın ki, doktorunuzun tavsiyelerine ve talimatlarına dikkat etmeniz gerekli. Bu sebeple Özel Yaşam Hastanesi Kadın Doğum doktorlarından yardım alabilirsiniz. Kısırlık tedavisi hastanemizde yapılabilmekte.

Rahim Filminizi Anestezi İle Çekebiliyoruz

Sağlık Uygulama Tebliğinde S802130 Histerosalpingografi (HSG)  olarak kayıtlı bu işlem. Ancak, rahim filmi çekiminin rahatsız edici olması nedeniyle, ailelerimiz dilerse anestezi altında özel işlem olarak yapabiliyoruz. 

Çünkü anestezi, rahim filmi çekimi sırasında ağrınızın ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Ayrıca genellikle lokal anestezi olarak veriyoruz. Ancak, bazı durumlarda genel anestezi de uygulayabiliyoruz. Bu durumda, hastamızı tamamen uyutuyoruz ve rahim filmi çekim sırasında hiçbir ağrı hissetmiyorsunuz. Anestezili rahim filmi fiyatı, hsg fiyatları gibi konularda bilgi almak için lütfen danışmanlarımıza ulaşın.

Ancak, anestezi ile ilgili olası yan etkileri ve riskleri konusunda doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Yazışmayı Başlat
💬 Yardım mı lazım?
Scan the code
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?