Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Öncelikle, Sevgili hastalarımız, Bu yazımız ile Estetik işlemler için hastane seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz konusunda sizlere yardımcı olabilmeyi amaçlıyoruz.

İçinde bulunduğumuz çağa bazı ünlü düşünürler imaj çağı eleştirisi getiriyorlar. Eleştirileri doğru da olsa yanlış da olsa dış görünüşümüzün önemi yadsınamaz bir gerçek. Güzel görünmek sadece sosyal bir olgu değil, işlerimizi yaparken, toplum içinde rol edinirken, yaşamın her alanında önem kazanmış, bizlere büyük avantajlar kazandırır durumda.

İster profesyonel bir düşünceyle olsun ister kişisel bir istek ile yola çıkılsın görünümümüzde hoşumuza gitmeyen fiziksel özelliklerimiz için profesyonel yardım almak en tabi hakkımız. Çünkü güzel görünmek birçok güzel fırsatın kapısını açabilir.

Zaman zaman basında, haberlerde, internette estetik faciası, botoks faciası, dolgu faciası başlıklı haberler görmüşsünüzdür. Maalesef sizin güzel görünmek, belki sosyal hayatınızda belki iş hayatınızda bunun avantajını yaşamak istediğinizi fırsata çevirmek isteyen kötü niyetli, eğitimsiz, sorumsuz insanların sebep olduğu bu haberler şevkinizi kırmasın, hevesinizi kaçırmasın. İyi ve doğru seçimler yaptığınızda, birkaç kritere dikkat ettiğinizde böyle bir olay yaşama ihtimaliniz oldukça düşüktür.

Peki estetik işlemler yaptırırken nelere dikkat etmek gerek?

Öncelikle işlemi yapacak uzman

çok önemli; cerrahi bir işlem uygulayacak kişinin yapacağı işlemin eğitimini aldığından emin olunuz. Dolgu, botoks, burun estetiği, kepçe kulak estetiği, obezite cerrahisi, mide balonu, mide botoksu, saç ekimi, karın germe, meme ameliyatları gibi işlem ve ameliyatlar son derece uzmanlık isteyen, önemli eğitimlerden başarıyla geçmiş uzmanların yapabileceği, bu nitelikleri taşımayan insanların ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceği işlemlerdir. Sonucu hayatınız bile olabilecek bir işlemi kime yaptıracağınızı iyice araştırın, tecrübesini, eğitimini sorgulayın. Gerekirse diploma ve sertifikasını görmek isteyin, çekinmeyin.

İşlemin gerçekleşeceği mekanın

güvenli, yasal bir yer olması ; merdiven altı tabirini duymuşsunuzdur. Bu tabir, Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmemiş, ruhsatlandırılmamış, kayıt dışı klinikler için kullanılıyor. Sağlık sektöründe de maalesef bu tarz işletmeler var. Bazıları o kadar lüks ki orasının merdiven altı estetik merkezi olacağı aklınıza bile gelmez. Estetik, kozmetik bir işlem için görüştüğünüz klinik, hastane vs in yasal, ruhsatlı, kayıtlı bir yer olduğundan emin olunuz. Gerekirse ruhsatını, faaliyet izin belgesini görmek isteyin, bu sizin en tabii hakkınız. İşlemi yapacak uzmanın çalışma izin belgesini sorgulamak, orada yasal olarak çalıştığından emin olmak da çok önemli.

Donanımlı bir merkez

olması; En basit tıbbi işlemde bile, küçük de olsa risk olduğu bilinen bir gerçektir. İşleminizin yapılacağı merkezin olumsuz bir sağlık sorunu yaşadığınızda duruma müdahale edecek donanıma sahip olduğundan emin olun. Yoğun bakım, profesyonel sağlık çalışanları, anestezi ve reanimasyon Uzman Hekimi, Acil servisi, gerekli müdahale için kullanılacak ilaç ve ekipman mevcut değilse kesinlikle orada tıbbi bir işlemin size yapılmasına izin vermeyin. Merkezin devamlılığının olması, işlemden uzun bir zaman sonra bile ihtiyaç duyduğunuzda muhatap bulabilmek istersiniz. Sorumluluğu alabilen bir merkez olmasına dikkat edin.

İLGİLİ BAĞLANTI : Bilgilendirme 

Tıbbi malzeme kalitesi

Size yapılacak estetik, kozmetik amaçlı işlemlerde bazıları vücudunuzda kalıcı olarak ömür boyu sizinle olacak, bazıları ise bir dönem vücudunuzda olacak, bazıları ise sadece işlem esnasında vücudunuza temas edecek tıbbi malzemeler kullanılacaktır. Bu malzemelerin yasal yollardan ülkemize girmiş, Sağlık Bakanlığı ilaç ve tıbbi malzeme sistemine kayıtlı, uygun şartlarda muhafaza edilmiş olması hayati önem taşır. Örneğin dolgu, botoks, mide botoksu gibi işlemlerde kullanılan dolgu ve botoks malzemesi soğuk zincirde muhafaza edilmemiş ( üretildiği andan son kullanıldığı ana kadar soğukta muhafaza edilmesi gerekli) , ülkemize kaçak yollardan girmiş, son kullanma tarihi geçmiş ürünler size enjekte edilirse ya büyük sağlık sorunları yaşarsınız ya da işlemden hiçbir fayda görmezsiniz. Umarız tek kaybettiğiniz paranız olsun. Yine tüp mide ameliyatında kullanılan stapler dediğimiz, size yapılacak yeni mideyi ömür boyu koruması gereken tıbbi malzeme hayatınız kadar önemlidir. En iyi marka, en kaliteli tıbbi malzeme, en güvenli koşullarda muhafaza edilmiş ise size sorun yaratma ihtimali yok denecek kadar azdır.

İşlemin ücreti

Estetik bir işleme karar verirken haliyle fiyatı, kararınızı etkileyen en önemli unsurlardan biri. Elbette işleminize gereğinden fazla ücret ödemek istemeyeceksiniz. Ancak, yukarıda saydığımız önlemleri almak, ruhsatlı, yasal bir merkez kurmak, doğru tıbbi malzemeyi tedarik etmek, uzman ve tecrübeli hekimlerle çalışmak, tıbbi donanımı ve ekibi oluşturmak, kısacası size kaliteli ve güvenli hizmet verebilmek, büyük maliyetlere katlanmayı gerektirir. Bu sebeple işleme karar verirken en ucuzu değil en efektif olanı ( efektiften kastımız : tüm kalite şartlarını yerine getirmiş hastanelerin fiyatça en uygunu) seçmek önemlidir. Biraz daha az ödemek için sağlığınızı riske atmayın.

Güzel görünmek, bulunduğumuz alanlarda görüntümüzle dikkat çekmek önemli, faydalı ve uğruna emek, zaman ve para harcamaktan çekinmiyoruz. O halde en doğru tercihi yapmaya, sağlığımızı riske atmamaya gayret etmeliyiz.

Bu yazımızda mesleki tecrübelerimize dayanarak doğru kararı vermenize yardımcı olmaya çalıştık.

Her şey gönlünüzce olsun, Sağlık, güzellik ve esenlikler dileriz.

Volkan ERTUNÇ

Kırıkkale Özel Yaşam Hastanesi

Genel Koordinatör

İletişim : [email protected]

Yazışmayı Başlat
💬 Yardım mı lazım?
Scan the code
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?