Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Gebelikte Şeker Hastalığı nedir

Gebelikte şeker hastalığı, glikoz toleransınızın bozulması sonucu oluşan bir sağlık sorunu. Bu hastalık, hamileliğinizin başlaması ile birlikte vücudunuzda meydana gelen hormon değişiklikleriniz sonucu ortaya çıkıyor. 

Gebelikte Şeker Hastalığı nedenleri

Gebelikte şeker hastalığının nedenleri arasında,

Önceki gebeliklerinizde şeker hastalığınızın bulunması,

Ailenizde şeker hastalığı öyküsü bulunması,

Obezite,

35 yaşın üzerinde olmanız

Hipertansiyon veya koroner kalp hastalığı gibi risk faktörleriniz bulunuyor

Hamileliğinizin başlaması ile birlikte vücudunuzda meydana gelen hormon değişiklikleriniz sonucu insulin direncininiz artar. Bu yüzden vücudunuzda glikoz doğru şekilde kullanılamaz. Hamileliğinizde artan glikoz ihtiyacınız, bu hastalık nedeniyle karşılanamayabiliyor. Bu sebep de bebeğinizin sağlıksız bir şekilde gelişmesine neden olabiliyor. Kısacası Aşağıda sayacağımız belirtileri hissederseniz en kısa zamanda gebelik takibinizi yapan kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

Gebelikte Şeker Hastalığı belirtileri

Sürekli açlık hissiniz

Aşırı susamanız

Sık idrara çıkmanız

Halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler 

Hissediyorsanız gebelik şekeri dediğimiz durumu yaşıyor olabilirsiniz. İlk fırsatta kadın doğum doktorunuza başvurmanızı öneriyoruz.

İlgili Bağlantı : Laboratuvar

Gebelikte Şeker Hastalığı Tedavisi: Çözüm Yolları ve Öneriler

Gebelik boyunca kontrol altında tutulması gereken, bebeğiniz ve sizin için risk teşkil eden bir hastalık. Aksi takdirde, bebeğinizde büyüme bozuklukları, macrosomia (aşırı kilolu bebek doğurma) ve diğer ciddi sağlık sorunlarınız ortaya çıkabiliyor.

Hastalığınızın seyrini takip etmek ve kontrol altında tutmak için dahiliye uzmanı takibine ihtiyaç duyacaksınız.

Örneğin gebeliğinizi Özel Yaşam Hastanesi Kırıkkale kadın doğum uzmanlarından birisi takip ediyorsa, Dahiliye uzmanımız Bülent beyden yardım alıyor. İlk olarak basit bir kaç tahlil yaparak tanınızı kesinleştiriyoruz. Şeker düzeyiniz belirlendikten sonra;

İlk adım, sağlıklı bir diyet ve fiziksel aktivite programına uymanız. Kısacası Protein, sebze ve tam tahıllı gıdalar tüketmeli ve şekerli ve yüksek yağlı gıdalardan kaçınmalısınız. Ayrıca, günlük olarak belirli bir miktarda fiziksel aktivite yapmanız da insulin seviyelerinizi kontrol altında tutmaya yardımcı olabiliiyor.

Eğer diyet ve fiziksel aktivite yeterli değilse, Bülent bey ek tedaviler öneriyor.

İnsulin enjeksiyonları,

hipoglisemik ilaçlar veya

diğer ilaçlar gebelikte şeker hastalığınızı kontrol altında tutmamıza yardımcı oluyor.

Sonuç olarak, gebelikte şeker hastalığı tedavisi önemli ve sağlıklı bir diyet ve fiziksel aktivite programına uymanız Doktorlarımızın önerilerini dikkatli bir şekilde takip etmeniz ve gerektiğinde ek tedaviler almanız çok önemli.

Hamileliğiniz süresince şeker hastalığınızı kontrol altında tutmamız, sizin ve bebeğinizin sağlığı için en iyi sonucu garanti edecektir.

Şeker yükleme testi

Gebelik dönemi hepimiz için çok özel ve hassas bir dönem. Bu dönemde bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için sizin de sağlıklı bir şekilde yaşamanız çok önemli. Bu nedenle, gebeliğiniz sırasında şeker hastalığı gibi bir hastalığız olup olmadığı önemli. Bu nedenle Gebelikte Şeker Yükleme Testi, bu durumunuzun takibi için yaptığımız bir test.

Bu testi, gebelik döneminiz boyunca şeker hastalığına yakalanma riskinizin takibi amacıyla yapıyoruz. Yanı sra  hamileliğinizin 24-28. haftaları arasında yaptığımızı ve vücudunuzun glikoz toleransının nasıl çalıştığını ölçtüğümüzü söylemeliyiz. İlk olarak, belirli bir miktarda glikoz içeren bir içecek içmenizi istiyoruz. Daha sonra  vücut glikoz seviyenizi ölçüyoruz

Eğer testiniz sonucu normal dışı ise, şeker hastalığı riskiniz bulunuyor demektir. Bu sebeple ek bazı testlerde uygulayabiliyoruz Sonuç olarak şeker hastalığı tespit edersek, gerekli tedavilere başlıyoruz. Bu sayede bebeğiniz sağlıklı gelişmiş oluyor.

Sonuç olarak, gebelikte şeker yükleme testi önemli bir testtir ve hamile kadınların gebelik dönemi boyunca sağlıklı bir şekilde yaşamasını ve bebeğin sağlıklı gelişmesini sağlamaya yardımcı olabilir. Hamile kadınlar, bu testi yaptırarak şeker hastalığı gibi bir hastalığın erken teşhis edilmesine yardımcı olabilir ve gerektiğinde tedavi edilmesine olanak tanır.

Yazışmayı Başlat
💬 Yardım mı lazım?
Scan the code
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?