Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Öksürük

Nefes yollarımızdaki rahatsızlık veya enfeksiyonlarımızın belirtisi olarak ortaya çıkan bir refleks hareketi. Kısacası öksürük nefes yollarımızdaki mukus veya toz gibi nesneleri boşaltmaya yardımcı oluyor.

Sebepleri arasında en yaygın olanlar şunlar

 • Soğuk algınlığı veya grip
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Solunum yolu enfeksiyonları (örneğin bronşit veya pnömoni)
 • Sigara içimi veya sigara dumanına maruz kalma
 • Kuru hava
 • İlaç yan etkileri
 • Asbest, toz veya kimyasal maddelere maruz kalma

Bu sebeplerin yanı sıra, bazı hastalıklarımız da öksürük şikayetimize neden olabiliyor. Ancak bu durumlar daha az yaygın. 

Öksürük tedavisi

Öksürüğün vücudumuzun zararlı maddelerden korunmasına yardımcı olan bir refleks olduğunu söylemiştik. Ancak ağrılı ve sürekli olan öksürük durumları tedavi gerektirir. Aaşağıda bir kaç basit öksürük tedavisinden bahsedelim. Ancak unutmayın ki öksürüğünüz uzun sürüyor ve tekrarlıyorsa muhakkak göğüs hastalıkları uzmanına müracaat etmelisiniz.

 1. Nemlendirme: Ağzınızı ve burnunuzu nemli tutmak, öksürüğünüzü azaltabilir. Bu amaçla buhar banyosu, nemli hava vericileri veya sıcak duşlar kullanabilirsiniz.
 2. Antitüssif ilaçlar: Eczanelerde bulunan antitüssif ilaçlar, öksürüğünüzü azaltabilir. Ancak doktorunuzla konuşmadan kullanmamaya özen gösterin.
 3. Limonlu su: Limonlu su, öksürüğünüzü hafifletmek ve aynı zamanda vücudunuzu hastalıklardan korumak için kullanabileceğiniz bir yöntem.
 4. Bitkisel tedaviler: Bal, tarçın veya limonlu çay gibi bitkisel tedaviler de öksürüğünüzü hafifletebilir.
 5. Doktor kontrolü: Sürekli ve ağrılı ise, bir doktor tarafından incelenmelidir. Doktorunuz, size en uygun tedaviyi önerecektir.”

Burada bir uyarı yapmamız gerekiyor. Eczanelerden tavsiye aldığınız öksürük şurubu tedavi etmek yerine sorununuzu büyütebilir. Bu yüzden sebebi belirlenmeden kalkışılan tedavi her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da size zarar verebilir. Kısacası, bir uzman size reçete etmeden ilaç kullanmaktan uzak durun.

Öksürük tanısı nasıl koyuyoruz

Öncelikle uzun süre sizi rahatsız eden öksürüğün sebebini belirlememiz gerekiyor. Bu sayede öksürüğünüzü tedavi edebiliyoruz. Bu sebeple kullandığımız : fizik muayene, X-ray, tomografi, akciğer grafisi, kan testleri, idrar testi, akciğer zarı aspirasyonu ve bronkoskopi tetkiklerinin hepsini yapabiliyoruz. Ayrıca, belirtileriniz  hakkında detaylı bir anamnez almamız da tanı koymada yardımcı oluyor.

Kırıkkale öksürük doktorları

Hastanemizde dahiliye uzmanlarımız ve özellikle göğüs hastalıkları uzmanımız bu hastalığın tedavisinde donanımlı ve başarılı doktorlar. Ayrıca bronkoskopi işlemi tanı koymakta çok önemli bir tetkik. Ve bu tetkik Kırıkkale göğüs doktoru Aysel hanım tarafından bir gün içinde yapılıyor. 

 
Yazışmayı Başlat
💬 Yardım mı lazım?
Scan the code
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?