Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Gebelikte Guatr

Gebelikte Guatr  Anne Adayları için Bir Sorun. Gebelik dönemi hayatınızın en özel ve anlamlı dönemlerinden biri. Ancak, bazı kadınlar gebelik sürecinde guatr adı verilen bir rahatsızlıkla karşılaşabiliyorlar. Kısacası Guatr, tiroid bezinizde meydana gelen büyüme sonucu ortaya çıkan bir hastalık ve gebelikte de ortaya çıkabilecek bir sorun.

Gebelikte Guatr belirtileri

  1. Halsizlik ve yorgunluk
  2. Kilo artışı
  3. Soğuk intolerance (soğuğa karşı hassasiyet)
  4. Kabızlık
  5. Tüylenme ve yağlanma
  6. Depresyon ve düşünce bozuklukları
  7. Konsantrasyon bozuklukları
  8. Atar damar tansiyonu
  9. Deri ve saç kalitesinde bozulma

Gibi belirtileri gebelik döneminde gösteriyorsanız guatr probleminiz olabilir. Yapmanız gereken gebelik takibinizi yapan kadın doğum uzmanına durumu bildirmeniz. 

Örneğin gebeliğiniz Kırıkkale Özel Yaşam Hastanesinde takip ediliyorsa kadın doğum uzmanımız dahiliye doktorumuzdan konsültasyon istiyor. Basit bir kaç tahlille sorun gerçekten guatr mı değil mi anlamak mümkün. Sonrasında gebelik guatrınız için uygun tedavi uygulanıyor. Kısacası multidisipliner bir yaklaşım uyguluyoruz.

Ayrıca bu durumun büyük ihtimalle gebeliğinizden kaynaklandığını, doğumunuzdan sonra kendiliğinden düzeleceğini söylemeliyiz. 

Gebelikte Guatr tedavisi

Guatr, tiroid bezinizin fazla hormon üretmesi sonucu oluşan bir hastalık. Gebelik döneminizde de hormonal yapınızın değişmesi geçici de olsa bu hastalığa sebep olabiliyor.

Aslında önerimiz, hamileliğiniz planlıysa hamile kalmadan önce dahiliye uzmanıyla konuşup gerekliyse önlem almanız. 

Tedaviniz için, ilaç tedavisi en yaygın yöntem. Doktorumuz, gebeliğiniz sırasında güvenli olan ve bebeğiniz üzerinde etkisi olmayan ilaçları kullanıyor. Ayrıca, doğal tedaviler de hastalığınızın tedavisi için seçenekler arasında. Bunlar arasında, tiroid hormonlarını dengeleyen bitkisel çözümler, diyet ve egzersiz programları bulunabiliyor

Kişisel durumunuza uygun bir tedavi yöntemi belirlemek için dahiliye uzmanımız Bülent Yıldız  hocamıza danışmanızı öneriyoruz.

Gebelikte guatrın bebeğe zararları

Kısacası tedavi olduğunuz sürece çok ciddi bir zarar beklemiyoruz. Yeter ki belirtileri yaşarsanız zaman kaybetmeden kadın doğum ya da dahiliye uzmanına başvurun. 

Gebeliğinizde guatrın etkilerini önlemek için, tiroit hormon seviyelerinizin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Tedavisi yapılmayan guatr, gebelik boyunca anne adayının ve bebeğinin sağlığını tehlikeye atabilir.

Sonuç olarak, gebelikte guatrın gebeliğe etkileri oldukça ciddidir ve annelerin bu durumu dikkate alması gerekir. Guatr teşhis edilirse, uygun tedavi ile bu etkiler minimumda tutulabilir ve anne adayının ve bebeğin sağlıklı bir gebelik geçirmesi sağlanabilir

Sağlıklı ve mutlu bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

Yazışmayı Başlat
💬 Yardım mı lazım?
Scan the code
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?