Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nedir

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı  akciğerlerimizin uzun süreli ve devamlı olarak tıkanması sonucu oluşan bir hastalık. Bu tıkanma, solunum yolumuzun içindeki hava akımını engellediğinden solunum sıkıntısına yol açıyor. KOAH tedavisi olan bir hastalık değil. Yapabildiğimiz hastalığınızın ilerlemesini yavaşlatmak ve tıkanıklığın etkilerini daha az hissetmenize yardımcı olmak. Çünkü akciğerler tıkandığında geri dönüşü yok!

KOAH belirtileri nelerdir

Solunum sıkıntısı

Öksürük,

Kuru öksürük

Nefes darlığı

Halsizlik ve kilo kaybı gibi fiziksel belirtileri var. Aynı zamanda,

Uyku düzeninde bozulma,

Depresyon ve yorgunluk da sık görülen belirtiler arasında yer alıyor.

Kırıkkale KOAH tedavisi nasıl yapıyoruz?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı tedavisinde amacımız hastalığınızın semptomlarını azaltmak ve hayat kalitenizi artırmak. Tedavimiz şu aşamaları içeriyor

 1. Sigara içmekten vazgeçmek: Sigara içmek KOAH’ın en büyük nedenidir ve tedavinizin en önemli adımı bu alışkanlıktan vazgeçmeniz
 2. Aktif yaşam tarzı: Düzenli olarak egzersiz yapmanız, hareketli kalmaya çalışmanız semptomlarınızı azaltıyor ve solunum fonksiyonlarınızı iyileştiriyor
 3. Uygun diyet: İyi beslenmeniz ve kilo kontrolü, solunum fonksiyonlarınızı destekler ve semptomlarınızı hafifletir.
 4. Medikal tedavi: Doktorlarımız  tedavinizde öncelikle bronkodilatörler, steroidler ve antibiyotikler gibi ilaçlar kullanıyoruz
 5. Solunum terapisi: Solunum terapisi, nefes almalanızı ve nefesinizi kontrol etmeyi öğrendiğiniz solunum terapileri uyguluyoruz. Bu sayede hastalığınızın semptomlarını hafifletmiş oluyoruz.

Tedavinizi yapabilmemiz, hastalığınızın semptomlarını azaltmak ve hayat kalitenizi artması üzerine. Bununla birlikte, tedavinizin etkililiği sizin de tedavinize uyum sağlamanıza bağlı. İlk olarak KOAH tanısı aldığınız gün kesin olarak sigarayı bırakmanız şart. Çünkü sigara içmeye devam ederseniz biz ne yaparsak yapalım hastalığınızın hızla ilerlemesini durduramayız.

KOAH’nın önlenmesi ve kontrolü

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) son yıllarda yaygınlaşan bir hastalık. Ve hayat kalitemizi ciddi şekilde etkiliyor. Bu hastalığın önlenmesi ve kontrol altında tutulması için Kırıkkale Özel Yaşam Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Aysel Abbasova’nın önerilerine kulak vermenizi tavsiye ediyoruz.

İlk olarak, sigara içmekten kaçınmak. Çünkü Sigara, KOAH’nın en büyük nedeni. Ve sigarayı bırakırsanız iyileşme şansınız artıyor. Ayrıca, hareketli bir hayat tarzına sahip olmanız da KOAH riskinizi azaltıyor. Lütfen düzenli egzersiz yapın. Düzenli egzersiz yapmanız, vücut ağırlığınızı kontrol etmeniz direncinizi artırıyor.

Başka bir önemli faktör de hava kirliliği. Hava kirliliği, solunum sisteminizi olumsuz etkiliyor ve KOAH riskinizi arttırıyor. Hava kirliliğinden kaçınmaya çalışın. Örneğin İç mekanlarda hava temizleyiciler kullanın, açık havada fazla vakit geçirmeye ve şehir merkezlerinde bulunmaktan kaçınmaya gayret edin.

KOAH tanısını nasıl koyuyoruz

 1. Solunum fonksiyon testi: Yani SFT nefes alma ve nefes verme kapasitenizi ölçüyoruz. Ve KOAH gibi akciğer hastalıklarınızın tanısını koymak için kullanıyoruz
 2. Göğüs röntgeni: Bu görüntüleme testi, akciğerlerinizdeki yapıları ve belirgin şeyleri görmemize olanak tanıyor 
 3. HRCT (Hassas Göğüs Bilgisayarlı Tomografisi): Bu sayede akciğerlerinizi daha detaylı görüntülememizi sağlıyor
 4. Mukus örneklemesi: Akciğerlerinizdeki mukus örneklerini analiz etmek için kullanıyoruz
 5. Akciğer kapasitesi testi: Bu test, nefes alma kapasitenizi ve solunum fonksiyonlarınızı ölçer ve KOAH gibi hastalıkların tanısını koymak için kullanılabilir.
 6. Bronkoskopi : Endoskopik bir tetkik olan bronkoskopi ile akciğerlerinizi bizzat gözümüzle görme şansı buluyoruz.

Sonuç olarak son derece ölümcül bir hastalıktan bahsediyoruz. Üstelik yavaş ilerleyen, her geçen gün yaşamınızı zorlaştıran bir hastalık. En sonunda da büyük bir ihtimalle yoğun bakım, acil servis arasında geçen günlerin sebebi. Bir tek nefes için bile zorlanacağınız, ıstırap dolu günler. Sigaraya başlamayın, başlamışsanız da lütfen bir an önce bırakın. Unutmayın Kırıkkale Özel Yaşam hastanesi göğüs hastalıkları uzmanı Aysel hanım her zaman yanınızda. 

Yazışmayı Başlat
💬 Yardım mı lazım?
Scan the code
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?