Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

LATEST NEWS
CONTACTS

Gebelikte Mide Hastalıkları nelerdir?

Hamilelik döneminiz hayatınızda özel bir zaman dilimi.  Ancak, gebeliğiniz sırasında karşılaşabileceğiniz bazı sağlık sorunlarınız da olabiliyor. Bu sorunlarınızın en yaygın olanı ise gebelikte mide hastalıkları.

Kısacası hamilelik sürecinizde sindirim sistemi ile ilgili yaşadığınız sorunlar

Mide yanması,

Gebelikte mide ekşimesi

Mide bulantısı,

Gebelikte kusma 

Hazımsızlık

ve kabızlık 

Peki, gebelikte mide hastalıkları neden oluşur?

Hamilelik döneminizde, vücudunuzda artan hormon seviyeleriniz, mide asidinizin ve sindirim sisteminizin yavaşlamasına neden oluyor. Ayrıca, büyüyen rahiminiz de midenizi sıkıştırınca yukarıda saydığımız mide rahatsızlıkları ortaya çıkabiliyor.

Gebelikte mide hastalıklarım için ne yapmalıyım?

İlk önce, doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz size uygun bir tedavi planı hazırlayacaktır. Bu plan, size uygun beslenme önerileri, ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri içeriyor.

Örneğin gebelik takibinizi hastanemizden bir kadın doğum uzmanı yapıyorsa. İlk olarak şikayetlerinize uygun beslenme önerilerinde bulunuyor. Yanı sıra şikayetlerininiz devam etmesi durumunda hastanemiz dahiliye uzmanı Bülent Yıldız beyden yardım alıyor.

Bunun yanı sıra, bazı doğal yöntemler de mide hastalıklarınızı hafifletmeye yardımcı olabiliyor. Örneğin, limonlu su içmeniz, nane çayı içmeniz, düzenli egzersiz yapmanız ve yemeklerden hemen sonra yatmak mide hastalıklarınızı azaltabiliyor.

Sonuç olarak, gebelikte mide hastalıkları oldukça yaygın bir sorundur. Ancak, bu sorunlarla başa çıkmak mümkündür. Doktorunuzla görüşerek, uygun bir tedavi planı hazırlayabilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Yanı sıra Kırıkkale Özel Yaşam Hastanesi İnstagram hesabını takip ederek doğum paketimiz veya diğer gelişmelerden de haberdar olabilirsiniz. 

Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Gebeliğiniz süresince, beslenme ihtiyaçlarınız artar ve yeterli besin alımı, sağlıklı bir gebelik ve bebeğin doğru gelişimi için gerekli. Bu nedenle, gebelikte beslenmeniz oldukça önemli. Çünkü sağlıklı bir bebek doğururken kendi mide sağlığınızı da korumalısınız.

İşte gebelikte beslenmeniz için bazı ipuçları:

  1. Protein ihtiyacınızı karşılayın: Protein, bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için temel bir besin. Gebeliğinizde önerdiğimiz günlük protein alımınız 70-100 gram. Süt, yoğurt, peynir, et, balık, tavuk, yumurta ve baklagiller gibi protein kaynakları tüketin.
  2. Yeterli miktarda demir alın: Gebeliğinizde, bebeğinizin ve plasentanın büyümesi için daha fazla demire ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu nedenle, gebelikte demir alımınız önemli. Demir açısından zengin gıdalar arasında kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye, nohut, ıspanak, kuru kayısı, kuru erik ve kuru üzüm bulunuyor.
  3. Folik asit alımını arttırın: Folik asit, bebeğinizin sinir sistemi gelişimi için önemli. Hamileliğiniz öncesinde ve hamileliğiniz sırasında yeterli folik asit alımınızı öneriyoruz. Folik asit açısından zengin gıdalar arasında brokoli, ıspanak, fasulye, portakal suyu, muz ve kahvaltılık gevrekler bulunuyor.
  4. Sıvı alımını arttırın: Hamilelik döneminizde, yeterli sıvı alımınız çok önemlidir. Günde en az 8-10 bardak su içmeye çalışın. Meyve suları, süt, çay ve bitki çayları da sıvı ihtiyacınızı karşılayabilir.
  5. Aşırı tuzlu ve şekerli gıdalardan kaçının: Aşırı tuz ve şeker alımı, hamilelik sırasında sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, işlenmiş gıdalardan, şekerli içeceklerden, hazır yemeklerden ve fast foodlardan uzak durun.

Gebelikte doğru beslenme, anne ve bebeğin sağlığı için önemlidir. Yeterli miktarda protein, demir ve folik asit içeren sağlıklı bir diyet, sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için gereklidir

Yazışmayı Başlat
💬 Yardım mı lazım?
Scan the code
Merhaba 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?